РОДИТЕЉИ, ОВО ОЗБИЉНО УТИЧЕ НА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ: Грешке због којих се деца осећају безвредно и несрећно
Све маме и тате за своје малишане желе само најбоље, али морају да схвате да овакав потез може озбиљно да угрози срећу целе породице.
Бити родитељ један је од најлепших животних "задатака", али сигурно и један од најтежих. Да је то посао са пуним радним временом, схватимо тек кад добијемо своје дете. Много је ситуација у којима једноставно немамо појма шта је исправно урадити, преипитујемо се, вагамо и на крају бринемо да ли смо донели добру одлуку, али једно је сигурно – неки родитељски поступци, без обзира што долазе из љубави и бриге, заиста су лоши за дете. Морамо да схватимо да најбоље некада није оно што мислимо, већ што наши наследници желе.
КАКО ЦРТАНИ ФИЛМОВИ УТИЧУ НА РАЗВОЈ ДЕТЕТА: Запамтите, деца су као сунђери - упијају све што виде и чују
"БИЛА САМ ТРУДНА 98 МЕСЕЦИ!" Родила је 12 деце, а сад је остала САМОХРАНА МАЈКА! Потроши 600 пелена за само недељу дана
Деца врло брзо постају свесна своје околине и тада почињу да запажају разне ствари и друштвене појаве. Неретко се деси да дођу у ситуацију да пореде свој изглед или статус породице, оцене у школи са вршњацима. Још гора ситуација настаје када родитељи помисле да ће тиме што своје дете упоређују са другима пробудити жељу у њима да буду бољи, те им упућују разне опаске и тако руше њихово самопоуздање! Такав став у највећем броју случајева изазива негативне утицаје који спречавају да малишане да израсту у самосвесне, зреле и успешне људе.
Инфериорност
Ако стално свом детету говорите да се угледа на неког ко је вештији у неким стварима од њега, почеће да се осећа безвредно. Дете ће само о себи створити слику да није довољно способно да нешто уради, па ће све своје таленте и интересовања угушити у себи. Уместо да се развија у тинејџера који је свестан својих вредности и могућности, постаће инфериорна особа и сматраће да су сви други бољи од њега.
Уништавате дечије самопоуздање
Деца критике мама и тата схватају врло лично. Када бегативно говорите о неком њиховом поступку, она ће најпре помислити да критикујете њихову личност. Могу помислити да са њима нешто није у реду, нарочито ако их стално подсећате да су мање успешнија у некој сфери у односу на другу децу.
Нерасположење и губитак мотивације
Упоређивање са другима изазива у малишанима праву емотивну буру, коју можда неће показати одмах, али ће се сигурно одразити на њихово понашање. Тада се може приметити да се осећају уморно, исцрпљено, тескобно, нерасположено и затворено у себе. Под притиском таквих негативних емоција њихова мотивација да било шта ураде се потпуно губи и они ни у чему не могу пронаћи задовољство. Под притиском очекивања њихов ниво стреса само расте, а воља да учествују у активностима се смањује.
Осећај непожељности
У жељи да мотивишу своје дете да буде боље, родитељи често заборављају да је пред њима само дете. Правилан развој детета неће бити могућ уколико се не сетите да је детињство једно аутентично доба у коме дете тек треба да развије своју личност. Стога терати малишана да буде она верзија себе која се свиђа родитељима представља "лечење комплекса", а не оно што је добро за њега.
Одбацивање, неретко и несвесно, у тако нежним годинама врло је проблематично за ментално здравље малишана. Добо запамтите, тако васпитавана особа никада неће моћи да буде задовољна и испуњена особа. Стално ће мислити да није довољно добра и да не заслужује срећу.