RODITELJI, OVO OZBILJNO UTIČE NA MENTALNO ZDRAVLJE: Greške zbog kojih se deca osećaju bezvredno i nesrećno
Sve mame i tate za svoje mališane žele samo najbolje, ali moraju da shvate da ovakav potez može ozbiljno da ugrozi sreću cele porodice.
Biti roditelj jedan je od najlepših životnih "zadataka", ali sigurno i jedan od najtežih. Da je to posao sa punim radnim vremenom, shvatimo tek kad dobijemo svoje dete. Mnogo je situacija u kojima jednostavno nemamo pojma šta je ispravno uraditi, preipitujemo se, vagamo i na kraju brinemo da li smo doneli dobru odluku, ali jedno je sigurno – neki roditeljski postupci, bez obzira što dolaze iz ljubavi i brige, zaista su loši za dete. Moramo da shvatimo da najbolje nekada nije ono što mislimo, već što naši naslednici žele.
KAKO CRTANI FILMOVI UTIČU NA RAZVOJ DETETA: Zapamtite, deca su kao sunđeri - upijaju sve što vide i čuju
"BILA SAM TRUDNA 98 MESECI!" Rodila je 12 dece, a sad je ostala SAMOHRANA MAJKA! Potroši 600 pelena za samo nedelju dana
Deca vrlo brzo postaju svesna svoje okoline i tada počinju da zapažaju razne stvari i društvene pojave. Neretko se desi da dođu u situaciju da porede svoj izgled ili status porodice, ocene u školi sa vršnjacima. Još gora situacija nastaje kada roditelji pomisle da će time što svoje dete upoređuju sa drugima probuditi želju u njima da budu bolji, te im upućuju razne opaske i tako ruše njihovo samopouzdanje! Takav stav u najvećem broju slučajeva izaziva negativne uticaje koji sprečavaju da mališane da izrastu u samosvesne, zrele i uspešne ljude.
Inferiornost
Ako stalno svom detetu govorite da se ugleda na nekog ko je veštiji u nekim stvarima od njega, počeće da se oseća bezvredno. Dete će samo o sebi stvoriti sliku da nije dovoljno sposobno da nešto uradi, pa će sve svoje talente i interesovanja ugušiti u sebi. Umesto da se razvija u tinejdžera koji je svestan svojih vrednosti i mogućnosti, postaće inferiorna osoba i smatraće da su svi drugi bolji od njega.
Uništavate dečije samopouzdanje
Deca kritike mama i tata shvataju vrlo lično. Kada begativno govorite o nekom njihovom postupku, ona će najpre pomisliti da kritikujete njihovu ličnost. Mogu pomisliti da sa njima nešto nije u redu, naročito ako ih stalno podsećate da su manje uspešnija u nekoj sferi u odnosu na drugu decu.
Neraspoloženje i gubitak motivacije
Upoređivanje sa drugima izaziva u mališanima pravu emotivnu buru, koju možda neće pokazati odmah, ali će se sigurno odraziti na njihovo ponašanje. Tada se može primetiti da se osećaju umorno, iscrpljeno, teskobno, neraspoloženo i zatvoreno u sebe. Pod pritiskom takvih negativnih emocija njihova motivacija da bilo šta urade se potpuno gubi i oni ni u čemu ne mogu pronaći zadovoljstvo. Pod pritiskom očekivanja njihov nivo stresa samo raste, a volja da učestvuju u aktivnostima se smanjuje.
Osećaj nepoželjnosti
U želji da motivišu svoje dete da bude bolje, roditelji često zaboravljaju da je pred njima samo dete. Pravilan razvoj deteta neće biti moguć ukoliko se ne setite da je detinjstvo jedno autentično doba u kome dete tek treba da razvije svoju ličnost. Stoga terati mališana da bude ona verzija sebe koja se sviđa roditeljima predstavlja "lečenje kompleksa", a ne ono što je dobro za njega.
Odbacivanje, neretko i nesvesno, u tako nežnim godinama vrlo je problematično za mentalno zdravlje mališana. Dobo zapamtite, tako vaspitavana osoba nikada neće moći da bude zadovoljna i ispunjena osoba. Stalno će misliti da nije dovoljno dobra i da ne zaslužuje sreću.