Само се опусти: 6 златних савета како да се заиста ослободите стреса и поспешите плодност
Доста утиче...
Колико сте пута чули савет "само се опусти и трудноћа ће се десити"? У томе заиста има много истине. Све више истраживања показало је да постоји веза између неплодности и стреса, анскиозности, депресије.
Као прво, када сте под стресом, ређе имате сексуалне односе са партнером.
УРНЕБЕСНО! Тата за пример: Сергеј снимком из изолације са ћеркама насмејао и разнежио све! (ВИДЕО)
Практични савети за родитеље: Помозите детету да превазиђе страх од купања
НЕ СКИДА ОСМЕХ СА ЛИЦА! После раскида са Петром, Милица се огласила: Плаче од СРЕЋЕ због ОВОГА! (ФОТО)
- Поред тога, вероватно због стреса више пушите цигарете и пијете алкохол, а обоје има негативан утицај на зачеће - истакла је др Алис Домар.
Код неких жена, хроничан стрес утиче на овулацију тако што спречава слање сигнала хипоталамусу, центру који је одговоран за регулисање хормона који отпуштају јајне ћелије.
Жене које су константно под стресом могу имати нерегуларну овулацију, што знатно умањује шансу за израчунавање плодних дана. Нека истраживања показала су да стрес може утицати и на ниво тестостерона и стварање сперматозоида код мушкараца.
Друга истраживања су, међутим, стрес повезала са другим аспектима неплодности, који су изван саме овулације, попут процеса оплодње и имплантације у материцу. Студија вршена на Универзитету Сан Дијего у калифорнији показала је да је вантелесна оплодња имала много мање успеха код оних жена које су биле под стресом.
У Израелу је урађена студија која је показала да је вантелесна оплодња ефикаснија код жена које су биле забављане током процеса. Оне које су пред собом имале кловна и дуго се и искрено смејале имале су веће шансе за зачеће од других.
Немогућност да затрудните у оним моментима када то заиста желите изазива велику количину стреса, аксиозности и депресије. Једна јапанска студија показала је да је око 40 посто жена које имају проблема са зачећем било клинички анксиозно или депресивно пре самог почетка третмана неплодности.
- Већина људи који не могу да затрудне у ствари имају физички разлог. Међутим, како време пролази, стрес, анксиозност и депресија почну додатно да стварају проблем - додала је докторка. Дакле, чак и ако се физички узрочник неплодности третира медицински, сасвим је могуће да висок ниво стреса ипак отежа зачеће.
Већина студија посматрала је оне жене које већ имају неки проблем, и већином иду на процес вантелесне оплодње, те се на ово не може дати сасвим сигуран одговор.
Ипак, треба имати на уму да сви доживљавамо стрес, то је просто део живота. Мале су шансе да неколико тешких дана или недеља на послу може имати значајан утицај на трудноћу, нарочито уколико сте способни да на крају радног дана сав тај стрес отклоните и немате проблема са спавањем, исхраном и нормалним животом.
Тело се добро прилагођава свакодневном стресу током времена, осим неких великих ситуација, попут смрти ближњег, губитка посла или пресељења, што може утицати на промену менструалног циклуса.
Све што вам помаже да се опустите и умирите, без обзира да ли то био часопис, педикир, разговор са пријатељима, куповина, све вас то води у правом смеру. Поред тога, постоје и неки трикови који вам додатно могу помоћи да умањите стрес и лакше дођете до зачећа.
- Ако нисте тип који може да седи и медитира сат времена сваког дана, јога би могла бити следећа одлична ствар - рекла је др Грин. Она препоручује хата јогу, у којој је фокус на дисању и покрету, без директне концентрације на медитацију. Часови јоге или пак праћење путем интернета неколико пута недељно сигурно ће имати великог утицаја на смањење хормона стреса, који утиче на неплодност.
Интересантна је чињеница да 80 посто жена овулира у периоду између поноћи и 8 ујутру, тако да премало сна и хормонски дисбаланс могу имати утицаја на зачеће. Спавање је најбоља ствар за регенерацију и даје вашем телу шансу да се опусти и опорави од тешког дана.
Како стрес утиче и на вас и на вашег партнера, није необично да почнете односе да схватате као научни пројекат. Радите то и када није овулација, просто из љубави и забаве.
Ово укључује затезање и опуштање сваког дела тела, од главе до пете. Наборајте чело, па потом опустите лице на пар секунди. Исто урадите са носом, вилицом, и остатком тела.
- Овако физички осећате своје тело када је под притиском, насупрот опуштености - објаснила је др Домар.
Писање својих брига на папир је један од најбољих начина да осетите како имате контролу над својим проблемима. Редовно писање дневника, макар и свега пар минута дневно, помоћи ће вам да се осећате боље.
Ако поред свега не можете да обуздате стрес, те се анксиозност, безнадежност, туга и слична осећања само повећавају, најбоља одлука је разговор са психологом или психијатром. Ово ће сигурно олакшати осећања и умањити стрес, те ће и трудноћа много брже доћи.
Да ли сте знали? Ево у ком положају треба да спава новорођенче
ЗАШТИТИТЕ СВОЈУ ПОРОДИЦУ ОД КОРОНЕ - Ових ПЕТ средстава за чишћење УБИЈАЈУ COVID 19
Дете вас не слуша: Уз овај једноставан трик биће много лакше
ПСИ МОГУ У ШЕТЊУ, А ГДЕ СУ НАМ ТУ ДЕЦА?! Шакира ОШТРО оплела: Ове породице су НАЈУГРОЖЕНИЈЕ! (ФОТО)