За УЖАСАН СМРАД ИЗ СУДОПЕРЕ постоји решење: Овај СТАРИНСКИ РЕЦЕПТ чине 2 састојка која сви имају
Пробајте овај старински рецепт, проверено делује.
Кухиња је последње место на којем желите да осетите непријатне мирисе. А после тоалета то је место на којем се по правилу они најчешће јављају. Често је тешко лоцирати извор непријатног мириса у кухини. Ако сте после краћег детективског рада утврдили да мирис не потиче од канте за отпатке, ни од фрижидера или неке преграде са пре неколико дана заборављеним ручком, остаје само једно сумњиво место – судопера.
Чак и редовно одржавана и на око чиста судопера може да буде извор непријатног мириса, јер он обично потиче из сливника. Данас већина одвода у судопери служи и за спровођење отпадне воде из машине за судове, па када се томе додају у остаци хране који се задржавају у ребрастој флексибилној цеви, ето извора проблема. Постоји неколико начина да елиминишете непрјатне мирисе, који коштају мало или нимало.
АНТИДЕПРЕСИВ У КОНЗЕРВИ: Докторка објаснила које намирнице треба да једу сви који ПАТЕ ОД АНКСИОЗНОСТИ
БОЛИ ВАС ГЛАВА ОД КОШАВЕ? Докторка Обрадовић открила да ОВА СТВАР помаже код ТЕГОБА ИЗАЗВАНИХ ВЕТРОМ
Пробајте старински трик који ће решити проблем за кратко време и без муке.
Потребна су вам само два састојка, а оба већ имате у домаћинству:
- 3-4 свежа лимуна
- 1 л белог сирћета
Припрема:
Исеците лимун на мање комаде и ставите их у калупе за лед. Сипајте бело сирће и ставите у замрзивач да се коцкице замрзну. Сваке вечери, непосредно пре спавања, извадите једну ову коцкицу и ставите је директно на одвод у судопери. Током ноћи она ће се одледити и садржај ће се излити у цеви и "отерати" наслаге које изазивају смрад. Ефекат ће бити приметан већ након прве примене, али да будете сигурни да се немпријатан мирис неће вратити, понављајте поступак неколико дана.
Стручњаци саветују и да превентивно чистите канализационе цеви најмање једном месечно, без обзира на то да ли постоји непријатан мирис или не.
Можете пробати и ове доказано учинковите рецепте за чишћење.
Врела вода, сода бикарбона и сирће
Сода бикарбона и сирће су ваљда највећи пријатељи хигијене у кухињи и купатилу. Две супене кашије соде бикарбоне сипајте у сливник и прелијте чашом сирћета. Пустите да одстоји 15-ак минута како би хемијска реакција одрадила свој део посла, па онда салијте врелу воду, по истом рецепту као и у претходном савету. Неко уместо сирћета користи лимунов сок, али ефекат је сличан, а некако је штета бацати тако пуно лимуна. Сигурно може лепше да се утроши…
Врело сирће
Уколико вам мирис сирћета не смета, можете да загрејете литар сирћета и сипате га у одвод. Сирће неутралише непријатне мирисе, а висока температура боље отапа масноће. После тога пустите да отече и млаз вреле воде. Ако после свих ових поступака из судопере и даље допире блажи непријатни мирис, у сливник можете да додате неколико капи етеричног уља.