Шта је ПУТНИЧКА ДИЈАРЕЈА и како да је избегнете? Докторка објашњава шта морате да урадите, посебно ако ПУТУЈЕТЕ СА ДЕЦОМ!
Путничка дијареја је заправо акутна инфективна дијареја, која се преноси преко контаминиране хране, воде или других течности
Са др Нином Ристић, педијатром гастроентерологом, из Универзитетске дечије клинике Тиршова, разговарамо о томе због чега се инфекције на путовањима чешће јављају код деце и да ли се тегобе могу спречити.
Некада се овај проблем повезивао са дестинацијама попут Северне Африке, Блиског истока, Југоисточне Азије и сл. Међутим, данас се зна да је путничка дијареја честа и код путника који летују у земљама попут Црне Горе, Грчке, Турске, Бугарске или Хрватске. Иако се овај проблем ређе јавља у севернијим и хладнијим крајевима, битно је истаћи да путничка дијереја може да се јави и на „претпостављено сигурним“ дестинацијама, попут бања и планина.
Путничка дијареја је чест здравствени проблем међу путницима свих узраста, од којих су најосетљивија деца. Овај проблем се јавља код око 20 милиона путника сваке године. Процењује се да је од 50% до чак 80 % људи имало путничку дијареју бар једном у животу.
Путничка дијареја је заправо акутна инфективна дијареја, која се преноси преко контаминиране хране, воде или других течности (нпр. сирово или недовољно печено месо и морски плодови, сирово воће и поврће, вода из славине, лед, непастеризовано млеко и други млечни производи). До почетка симптома обично прође 2-3 дана. Узрочници могу да буду бактерије, вируси или паразити.
Стручњак објашњава: Ово је важно да знате ПРЕ СВАКОГ ПУТОВАЊА! Не крећите на пут НЕСПРЕМНИ!
Иако су, у Европи, најчешћи узрочници акутне инфективне дијареје код деце вируси (нпр. ротавирус, аденовирус, норовирус), путничку дијареју нешто чешће изазивају бактерије (нпр. Escherichia цоли, Цампилобацтер јејуни, Салмонела итд). Поред тога настанку путничке дијареје могу да допринесу фактори који смањују одбрамбену способност организма. Стрес, локална храна и вода и поремећен дневни телесни ритам могу да поремете рад добрих бактерија у нашим цревима које су прва линија одбране од инфекције.
Главни симптом је дијареја коју карактерише промена у броју (≥ 3) и/или густини столица. Дијареја траје обично до 7 дана, а веома ретко дуже од 14 дана. Остали симптоми који могу да се јаве су бол у трбуху, мучнина, повраћање, губитак апетита и малаксалост. Такође, могућа је, иако не честа, појава крви и слузи у столици. Тегобе се обично јављају током првих дана путовања, али путничка дијареја може да се јави у било које време током пута, па чак и до месец дана по повратку са летовања. Путничка дијареја је посебно опасна за децу због могућег озбиљног губитка течности.
Можемо ли спречити проблем?
Пожељна стратегија за спречавање путничке дијареје и код деце и код одраслих би била избегавање контаминиране хране и течности, што је у пракси веома тешко изводљиво. Примена антибиотика је ретко потребна за лечење путничке дијареје. Најбољи стратегија јесте примена пробиотског препарата, који помаже везивање и елиминацију узрочника инфекције, појачава имунолошки одговор и помаже поновном успостављању нормалне микрофлоре.
При избору пробиотског препарата неопходно је водити рачуна о избору соја, а на основу многобројних студија сада знамо да није свеједно који се пробиотски препарат користи. Saccharomyces боулардии је пробиотска гљивица која се препоручује за спречавање путничке дијареје*,** код деце и одраслих у дози од 5-10 милијарди ћелија пробиотске кваснице. Међутим, ни избор доброг соја не гарантује стабилност и квалитет препарата. Осетљивост пробиотика као живих микрорганизама на екстремне услове попут високе температуре, влажног ваздуха велики су изазов за производњу пробиотских препарата. На тржишту Србије, а и шире, доступни су препарати у a-tech паковању. Због тога лично, увек препоручујем препарате који су упаковани у иновативно а tech паковање које обезбеђује додатну стабилност и квалитет пробиотским препратима, јер штити живе микроорганизме од кисеоника, влаге и светлости.
У циљу боље припреме дигестивног тракта за путовање саветује се Буларди®/ Буларди® ЈУНИОР 1 капсула дневно бар 3 дана пре пута и све време трајања путовања, како код деце, тако и код одраслих.
Шта ако се путничка дијареја ипак деси?
Уколико нисте на време кренули са пробиотским препаратом па се дијареја ипак деси треба одмах кренути са Буларди® ЈУНИОР пробиотиком који садржи препоручену дозу од 5 милијарди ћелија пробиотске гљивице С. боулардии и 5 мг цинка, уз обавезну надокнаду течности и електролита. Цинк доприноси краћем трајању дијареје, смањује губитак течности код деце и додатно јача имунитет.
Др Нина Ристић, педијатар гастроентеролог, на крају разговора посебно наглашава безбедност примене ове пробиотске гљивице код деце, јер не настањује дигестивни тракт и након неколико дана се у потпуности елиминише из организма. Због своје величине, за себе везује већи број патогена, изазивача дијареје и брже их елиминише из црева детета.
* МцФарланд ЛВ. Meta-analysis оф пробиотицс фор the превентион оф traveler's diarrhea. Травел Мед Инфецт Дис. 2007 Мар;5(2):97-105.
** Sniffen ЈЦ, МцФарланд ЛВ, Еванс ЦТ, Голдстеин ЕЈЦ. Choosing ан appropriate пробиотиц продуцт фор your патиент: Ан евиденце-басед працтицал гуиде. ПЛоС Оне. 2018 Дец 26;13(12):е0209205.