СУТРА СЛАВИМО ЗИМСКИ КРСТОВДАН: Ваља да се опере веш и очисти кућа, а ОВО урадите у поноћ за ИСПУЊЕЊЕ ЖЕЉА
Српска православна црква и верници 18. јануара обележавају велики празник - Зимски Крстовдан, дан строгог поста.
Зимски Крстовдан слави се увек уочи Богојављења и није обележен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који је 27. септембра, као успомена на проналажење Часног Крста, на којем је на Голготи разапет Христос. Многи Срби га славе као своју крсну славу.
ЗА 10 МИНУТА И МАЊЕ ОД 200 ДИНАРА: Водоинсталатер показао ТРИК за чишење wc шоље и водокотлића БЕЗ ХЕМИЈЕ
Матуранткињу избацили из школе због хаљине: Професорка јој је рекла да се због њене одеће осећа нелагодно, а ово је та СПОРНА КОМБИНАЦИЈА (ФОТО)
На овај дан, после литургије, у храмовима се обавља и чин водоосвећења, сутра на Богојављење, вода се освећује и ван храма, на рекама и другим отвореним местима.
Од Божића до Богојављења мрсни су сви дани, али се на Крстовдан, ма који дан од понедељак до петка био, строго пости, на води. Уколико падне у суботу и недељу, пост је разрешен на уље.
Овим постом се припремамо за празник Богојављења и за пијење богојављенске водице.
У нашем народу верује се да се вечерас у поноћ, пред Богојављење, отвара небо и Бог јавља људима. Чека се поноћ, а тада уз молитву треба изговорити жељу.
Такође, према веровањима нашег народа, који ветар дува на Крстовдан, тај ветар ће најчешће дувати током године. У дванаест дана, почињући од Божића, а закључно с Крстовданом, огледа се дванаест месеци године која долази, па какво је време ког дана такво ће бити у месецу који том дану одговара по редоследу.
Према народним обичајима у неким деловима Србије на Крстовдан ваља да се опере сав веш и очисти кућа.
На Крстовдан су се, преносе хроничари, јели остаци бадњеданског пасуља и - спремане су пихтије. Али како је Крстовдан посни дан, то су их јели сутрадан, на Богојављење.