„ЗЛА ВЕШТИЦА“ ВЛАДА ГРЧКОМ: Омиљена дестинација на удару ПОЖАРА, ОПАСНИХ ТАЛАСА И ОГРОМНИХ ТЕМПЕРАТУРА, ево ШТА ДА РАДИТЕ ако се нађете у ОПАСНОЈ ЗОНИ
Природа је у овој земљи потпуно подивљала!
Грчка је годинама уназад омиљена дестинација наших туриста, како због близине и јефтиног смештаја, тако и због очаравајућих лепота плажа. Ова земља има толико велику обалу да може да понуди све - од модерних, преко градских до дивљих плажа.
Укупна дузина обале је око 15 000 км и запљускују је три мора: Средоземно, Јонско и Егејско. Ту су и регионална мора као Карпатско, Еубејско, Тракијско, Икаријско...
Познато је и да наши туристи посебно цене што је улаз у воду постепен и што је море у највећем делу године мирно. Такође, умерена медитеранска клима и благи поветарац иделална је комбинација за све хедонисте. Међутим, изгледа да је Грчу потерао неки опасан малер...
ПОЖАРИ захватили и омиљена ЛЕТОВАЛИШТА СРБА: Пипадник спасилачје јединице МУП-а открио шта НИКАКО НЕ РАДИТИ у близини ВАТРЕ, у море скачите само у ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ
"Мислио да ће ми ПОЛОМИТИ КИЧМУ И ВРАТ": На овим плажама су ТАЛАСИ НАЈОПАСНИЈИ, стручњаци саветују да никако не радите ово
У Грчкој температуре сада у појединим областима достижу и 45 степени у хладу, а пожари пустоше Родос, Крф и Евију. Поред ових природних непогода и опасан ветар, познат као "зла вештица", могао би да донесе нову опасност по људе и објекте.
Грчке службе упозоравају на све наведене опасности. Опасан ветар је међу морепловцима познат као "зла вештица" на Балкану као лебић или гарбин. За разлику од југа који ствара велике таласе на отвореном мору, лебић дува окомито према копну стварајући велике таласе уз обалу.
Услед овог ветра 1999. године била је поплављена сплитска рива и таласи су досезали и до Диоклецијанове палате. Подсетимо, на целом острву Родос проглашено је ванредно стање, 11 дан од почетка пожара који су направили велику штету на том грчком острву.
Број жртава катастрофалних пожара који данима бесне на грчким острвима порастао је на три, након што је пронађено тело мушкарца који се водио као нестао.
Уколико се налазите у подручју великих таласа
Уколико су у вашој зони великих таласи, обавезно пратите упутства спасилаца и не улазите у воду уколико је на снази црвена заставица.
Црвена застава са или без натписа има недвосмислено значење: забрана уласка у воду уопште.
Чак и ако вам се море (океан, ријека, језеро) чини тихо, немојте мислити да је застава случајно постављена или да ју је неко заборавио уклонити.
Разлози за постављање црвене заставице могу бити:
- Олуја или плима
- Присутност у води грабежљиваца опасних за људе (на пример, ајкуле, алигатори, морске или речне змије, итд.)
- Снажне плимне струје на мору које прете да вас повуку на отворено море/океан, где сте исцрпљени и можете умрети,
- Присуство зоне живог песка,
- Присутност whirlpool зоне
- и безброј других угрожавајућих разлога.
Ако постоји црвена заставица, обавезно се посаветујте са спасиоцима, локалним продавачима или локалним становницима о разлозима за постављање исте.
Увијек питајте локално становништво да ли је овде дозвољено купање!
Излишно је подсећати на забрану купања на плажама или обалама где нема кабина за спашавање - једноставно нема ко да вас упозори на могућу опасност.
Обично се црвене заставе постављају на удаљености од 50 метара једна од друге. Али и једна таква заставица би требала бити довољна да се вратите на базен или у хотел.
Уколико сте у подручју пожара
Ненад Радивојевић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације објашњава како треба да се понашају српски туристи у случају да се нађу у близини пожара.
- Уколико је могуће да на безбедан начин угасе пожар, а да не доведу себе у опасност, треба напустити место пожара и отићи на безбедну локацију и са безбедне локације обавестити локалне службе. Уколико је могуће понети са собом лична документа, у море улазите само ако немате ниједно друго безбедно место да се склоните од пожара - истиче Радивојевић
Он наглашава да не треба паничити.
- Напусити место пожара, уколико има још лица обавестити их и помоћи им да напусте лице места у правцу који није угрожен од пожара и слушати упутства стручних лица. Никако не треба гасити пожар ако доводите себе у опасност, ако немате опрему и ако немате са чиме да угасите пожар. Не враћајте се по заборављене ствари, не ићи у правцу велике концентрације дима - наводи саговорник Курира.
Каже да се не може рећи да ли је пожар на копну опаснији од оног на острву.