У СРЕДУ ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК! Славимо Светог Ћирила и Методија - Обичаји налажу да ОВО никако не радите, а за ђаке и студенте ту је један ПОСЕБАН САВЕТ
Ни моћни цареви нису били имуни на њих
Свети Ћирило и Методије били су рођена браћа из Солуна, из угледне и богате породице. Методије, који је био старији, провео је десет година као официр међу Словенима, конкретно међу Македонцима, те је тако научио основе словенског језика. Након тога, Методије је одлучио да напусти војну службу, те се замонашио на Олимпу.
Недуго затим, њему се у монашком животу прикључује и млађи брат Ћирило (Кирил).
НАРЕДНИ ДАНИ ПРЕСУДНИ! Хороскоп за недељу пред нама предвиђа НЕМИЛОСРДНИ ОБРАЧУН са прошлошћу
ОВА ЛЕПА ДОКТОРКА ЈЕ ЋЕРКА МИРЕ ШКОРИЋ! Ретко је виђамо у јавности, а многи кажу да ЛИЧИ НА МАЈКУ (ФОТО)
Ипак, хазарски цар Каган је од цара Михаила тражио да му испоручи проповеднике Христове вере, и по заповести, он му испоручи ова два брата.
Ипак, упркос бојазни, њихова судбина није кренула по злу, те су хазарског цара преобратили у Хришћанство и кристили заједно са великим бројем његових поглавара и народа генерално.
После неког времена, браћа су отишла за Цариград и у њему саставили словенску азбуку од 38 слова, те су почели са преводом црквених књига са грчког на словенски.
Када их је кнез Растислав позвао у Моравску, где су даље распростирали веру Христову и књиге које су превели су умножили и дали свештеницима да уче народ.
Чак су и у Рим ишли, на позив папе, где се Ћирило разболео и преминуо 14. фебруара 869. године. Методије се по његовој смрти вратио у Моравску и потрудио да до своје смрти утврди Хришћанство међу Словене.
Преминуо је 6. априла 885. године.
Празник је у црквеном календару обележен црвеним словом, што значи да спада у заповедне светковине. Народна веровања кажу да на данашњи дан не ваља прати веш, усисавати по кући, нити радити било какве тешке послове. Добро је на данашњи дан деца да читају књиге, како би добро учили током целе године. Ако сте студент, и за вас важи ово.