Да ли се на ВЕЛИКУ СУБОТУ ПОСТИ или не? Правилник исхране за овај велики дан - 90 одсто Срба овде ГРЕШИ
Најраширенији назив за дан уочи Ускрса је Велика субота, страшна субота, завалита субота или дугачка субота.
Православни верници сутра, дан након Великог петка, обележавају празник Велике суботе, други дан хришћанске жалости.
Тај дан Христос је провео у Хаду, па се обележава у молитви и тишини.
Фарбање јаја ПАПИРОМ и ЛУКОВИНОМ је тако једноставан и потпуно ПРИРОДАН начин: Шаре и БОЈЕ су магичне
Драгана Мићаловић послала МОЋНУ ПОРУКУ за велики празник: „Увек ће постојати један ЈУДА да те ИЗДА“
Најраширенији назив за дан уочи Ускрса је Велика субота, страшна субота, завалита субота или дугачка субота. Сви ови називи опомињу на дуге Христове мука на распећу и упућују људе да треба да учине какво добро или милосрдно дело.
То је она субота у коју је Исус Христос показао да је дошао крај старом веку који је био обележен светковањем суботњег дана, и отпочео нови век у коме се празнује дан његовог Васкрсења.
У Босанској крајини и Херцеговини најчешћи је назив црвена субота зато што се тада масте или шарају ускршња јаја, најчешће у црвено. Приповеда се да су сва јаја поцрвенела у тренутку када је Исус васкрснуо из гроба, и зато их ваља бојити у црвено.
Јутрење Велике суботе у новије време не служи се рано изјутра, већ на Велики петак увече. Пред Христовим гробом, уз кађење и држање свећа, врши се слика Христовог погреба. Слави се победа Христова над смрћу и први пут се сазнаје да је ово благословена субота у којој Спаситељ лежи мртав.
Када је овај дан у питању многи православци су у недоумици да ли треба постити на Велику суботу или не.
Свештеници, наиме, кажу, да иако субота важи за дан када се по правилу не пости, а за време поста решава се на уљу, на Велику суботу треба постити исто као и на Велики петак.
У вечерњим часовима, тога дана, плаштаница се износи испред храма, носи се око цркве трипут и поново спушта у гроб.
Велика субота је дан када се тихује и моли. То је дан када је Христос сишао у Хад да проповеда јеванђеље мртвима, како би показао да је дошао крај старом веку који је био обележен светковањем суботњег дана и отпочео нови век у коме се светкује дан Његовог Васкрсења.