ПРАКТИЧНО
НЕМОЈТЕ БАЦАТИ ПЕПЕО: Ево за шта га све можете искористити у кући и дворишту!
У хладнијим месецима, камин је популаран и ефикасан метод загревања дома. Али шта се дешава са насталим пепелом? Често се одмах баца, иако има много намена.
Пре употребе дрвеног пепела, обратите пажњу на следеће:
За безбедну употребу у домаћинству, користите само пепео који не садржи тешке метале. Због тога је посебно важно користити природно и необрађено гориво. Дрвени угаљ и брикети за роштиљ, на пример, нису погодни јер садрже тешке метале као што су хром и штетне фосфате.
Горива која садрже минерално уље, као што су штампане новине, такође треба избегавати. Такође, увек носите рукавице када рукујете пепелом, јер висока пХ вредност пепела може оштетити вашу кожу.
Јефтин производ за чишћење
Због своје велике способности растварања масти, дрвени пепео се може користити, између осталог, као јефтино и одрживо средство за рибање или чишћење прљавог посуђа, разних површина (посебно керамике и нерђајућег челика), подова итд. Можете га користити и за полирање сребрних предмета до сјаја.
Да бисте то урадили, пепео је потребно само фино просијати, нанијети на прљаву површину/предмет влажном крпом и утрљати, а затим добро испрати водом.
Међутим, материјали алуминијум и хром не толеришу раствор пепела. Пластику такође не треба чистити на овај начин јер је мека површина веома осетљива на огреботине.
Природни детерџент
Поред тога, као алтернативни детерџент може се користити и дрвени пепео у облику пепелне лужине. Све што треба да урадите је да помешате један литар хладне воде са осам кашика пепела. После отприлике шест сати, пХ вредност смеше расте на око 8,5 до 9 и може се користити као средство за чишћење подова, прање судова или благи детерџент.
Уз дужу припрему од преко 20 сати, пХ вредност се повећава на 10 до 11 и стога се може користити као детерџент за тешке услове рада. Да би се избегле хемијске опекотине, пХ вредност лужине не би требало да буде већа од 12.
Примена у башти
Дрвени пепео се такође може користити на различите начине у башти. Захваљујући састојцима као што су калијум и креч, може се користити као јефтино ђубриво за биљке, пре свега у киселим глиненим и иловастим земљиштима. Све што треба да урадите је да распршите пепео пре заливања.
Међутим, ђубриво пепела не треба комбиновати са ђубривима која садрже амонијум као што су стајњак и минерална азотна ђубрива или са минералним фосфатима или ђубривима која садрже фосфате.
Штавише, посипање слоја дрвеног пепела око биљака може одвратити штеточине као што су пужеви, лишћари и ваши. Осим тога, због високе пХ вредности, пепео се може расути по башти и користити као природни лек против корова, алги и маховине.