Овако ће вам ПЕТУНИЈЕ ЦВЕТАТИ СВЕ ДО ОКТОБРА: Само је потребно да их заливате на ПОСЕБАН начин
Према предању петуније кући у којој се гаје могу да донесу само срећу и благостање. Ако желите да их лепо негујете, водите рачуна да их заливате у специјално доба дана
Сурфиније, ситнија висећа сорта петунија, су популарне цветнице, нарочито за терасе, балконе и прозоре. Обилно цветају у разним бојама у периоду од маја до октобра. Веома су захтевне и препоручују се љубитељима цвећа који ће им посветити потребну пажњу.
Сурфинија, хибрид петуније настао је у Јапану 1992. године и од тада се проширио у све крајеве света.
ОВО ЈЕ ТЕК ПОЧЕТАК! Најава НОВИХ НЕПОГОДА И УЖАСА до краја године - ОД ЊЕГОВИХ РЕЧИ ПОДИЛАЗИ ЈЕЗА! (ФОТО)
МОНАХ АРСЕНИЈЕ ТВРДИ ДА ПОСТОЈИ знак да носите ПОРОДИЧНО ПРОКЛЕТСТВО: "Само погледајте своју децу и видећете"
Сурфинији одговара осунчано место на коме има највише сунца током дана. Ако се засади на полусеновито место, у току лета треба да се залива једном дневно. На сунчаној страни сурфинија тражи заливање бар два пута дневно.
Најважније је да сурфинија никада не остане без влаге. Залива се редовно, али умерено да не би дошло до труљења, рано ујутру или увече млаком водом. Препоручује се заливање водом сиромашном кречњаком (одстајалом водом). При заливању, не треба да се квасе листови. Да би заливање било једноставније може да се монтира систем за заливање кап по кап, или да се биљка засади у самозаливајуће саксије.
Земљиште за сурфинију треба да буде обогаћено макро и микро елементима, пре свега гвожђем.
Што је боја цвета сурфиније светлија, то је већа њена потреба за ђубривом. Једном недељно сурфинија се прихрањује ђубривом за сурфиније које је обогаћено фосфором и гвожђем. Ако су листови сурфиније бледи и светли, а на њима се јасно распознају лисне жиле значи да прихрана није довољна.
Најмање два пута у сезони сурфинија одбаци велики број цветова и листови релативно пожуте. То је нормална појава и указује да треба појачати прихрањивање. За недељу дана биће још лепша и са пуно цветова.
Суви цветови и листови са сурфиније не смеју се одстрањивати, јер ако се откине било који зелени део биљке, на откинутом месту настаје "рана" на коју се хватају бактерије и остали узрочници болести.
Ако се листови сурфиније често суше и жуте то може да буде показатељ да треба појачати прихрану.
Сурфинија се превентивно прска фунгицидима против плесни, инсектицидом сваке три до четири недеље и акарицидом против гриња.
Веома успешно размножавање сурфиније је резницама.Сурфиније се саде у висеће корпе, саксије, жардињере или сандучиће на терасама, балконима, прозорима. За саксију величине 60 сантиметара довољне су три саднице.
Ако је нега сурфиније правилна, а посебно ако је добро снабдевена водом и хранљивим материјама, постаће занимљив цветни детаљ у сваком екстеријеру дома.