ЗЛАТНИ ТРИКОВИ ДОМАЋИЦА: Како да оперете и испеглате завесе без муке, ИДЕАЛНА РЕШЕЊА
Да немате више муке са прањем и пеглањем
Велико спремање куће није комплетирано ако ваше завесе нису чисте. Међутим, прање и пеглање завеса обично је велика мука многих домаћица. Да тако више не буде, представљамо вам савете који ће вам олакшати посао.
За почетак, важно је да завесе скинете пре него што почнете да пајете паучину са зидова и таванице, као и пре брисања прашине јер ће се иначе само још више испрљати.
У пубертету је ПОЧЕЛА ДА ЈОЈ РАСТЕ БРАДА: Запослила се у ЦИРКУСУ, бацила бријач и тврди да се осећа никад привлачније!
Како да НЕ ИЗГЛЕДАТЕ ПРЕСТАРО ПРЕБРЗО? Стигло ПЕТ САВЕТА за жене у четрдесетим од чувених модних блогерки
Пажљиво откачите све кукице редом, па завесу прво добро истресите јер ћете тиме избацити добар део прашине. Затим је уредно сложите и склоните да не смета док чистите просторију. Није добро да завеса стоји негде у углу, неуредно згужвана јер ћете иначе имати муке с пеглањем.
Такође, немојте одмах ставити завесе у машину да се перу. За то треба сачекати тренутак да спремање просторије буде при крају.
Уколико завесе нису дуже времена биле опране или примећујете да су упиле много дуванског дима, посивеле или пожутеле, на почетак их потопите у хладну воду којој сте додали шаку соли.
Оставите завесе потопљене најмање пола сата па их исперите и наставите са даљим прањем према материјалу од којег су сашивене.
Памучне завесе - можете опрати ручно или у машини, идеално је на 30 степени, али ако су у питању беле памучне завесе, можете изабрати и програм на 40 степени.
Завесе од маркизета, полиестера или мешавине - можете опрати ручно или у машини, на 30 степени, са што мањим бројем обртаја.
Завесе од вискозе - можете опрати ручно или у машини, на 30 степени.
Чипкане завесе - перите ручно, у хладној води са мало течног детерџента, без гњечења и цеђења.
Центрифугирање: најбоље је да завесе уопште не центрифугирате. Центрифуга је добар избор само када перете памучне завесе и то под условом да имате и машину за сушење веша. У том случају, пеглање ових завеса неће бити тако тешко.
Веома је важно да никада не пуните машину кад перете завесе. Дакле, правило је - једна завеса, једно прање. У препуном бубњу завесе ће се превише згужвати, па ни пеглање неће моћи да помогне.
Код прања завеса од полиестера, вреди додати мало течног штирка у омекшивач, биће лепше ако их качите мокре.
Испирање завеса:
Ако завесе перете ручно, немојте их превише цедити. Идеално је кад можете да овај посао обавите у дворишту, а неке домаћице откриле су да им за то идеално послужи мали дечји базен! Уз црево, испирање иде лако и брзо, а кад завесе извучете преко сушача, биће скоро као испеглане! У последњу воду за испирање, можете додати и мало алкохолног сирћета.
Кад оперете завесе, немојте их оставити да се до краја осуше. Кад се оцеде за жици (обавезно потпуно раширене!) завесе од полиестера или мешавине можете да окачите у очишћену просторију. Памучне и вискозне завесе оставите да се осуше скоро до краја, а затим их испеглајте - проверите температуру пегле прво с наличја материјала.
Ако су завесе од непознате мешавине материјала, решење је да их оперете у хладној води или да их дате на хемијско чишћење.
Тешке драперије перите на најнижој температури са што мањим бројем обртаја, немојте никад стављати у машину за сушење, а најбоље је да их сушите положене на равну површину.
Ако имате украсне завесе од перли, њихово детаљно чишћење захтева претходну припрему. Иза завесе поставите најлон (а најпростије је да, на кратко, ту преместите завесу за туширање), а под испод завесе заштите старим пешкиром да се не би поквасио. Припремите благу сапуницу и сипајте у боцу са распршивачем. Напрскајте перлице темељно, а онда бришите влажном крпом, пажљиво да се нити не прекину, али довољно да скинете прљавштину са перли. Понављајте поступак док перле поново не засијају пуним сјајем.