ПАД ЛИБИДА КОД ЖЕНЕ: Шта уколико НЕМАШ ПОТРЕБУ да будеш ИНТИМНА са својим партнером
Многе жене се питају како да поступе и да ли је то њихова кривица...
Један од великих проблема у свакој вези могу представљати периоди када жене губе жељу за сексом или је она драстично умањена. Разлози могу бити разни – од рођења деце, преко стреса до последица менопаузе. А питање које највише мучи жене је колико ће то утицати на њихов однос са мужем или дечком.
Ако сте се запитали да ли је могуће да волите некога а да не желите секс са њим, одговор је: Да, могуће је и не представља било шта ненормално. Међутим, наредно питање је још теже: Да ли моја слаба сексуална жеља значи да нешто није у реду с мојим односом?
Иако проблеми с нашим сексуалним животом сигурно могу негативно да утичу на наше романтичне везе, многи који имају слабу сексуалну жељу још осећају интензивну љубав према партнеру. Студија у којој су учествовале жене од 29 до 59 година, које су дуго година у браку или у вези, је показала следеће карактеристике:
Стави ЈАБУКУ на место где чуваш КРОМПИР и гледај шта ће се ДОГОДИТИ, када видиш РЕЗУЛТАТ увек ћеш ово радити
ОПРЕЗ! Намирница коју конзумирате свакодневно СЛАБИ ИМУНИТЕТ, доводи до разних бактеријских инфекција
Љубав није исто што и жеља
Жене су откриле да их смањење њихове жеље никад није натерало да сумњају у однос и повезаност с партнером – чак напротив, што су дуже заједно и како старе то су сигурније у везу.
Више од половине њих признало је како им смањење жеље негативно утиче на однос, највише због неостварених жеља партнера, али и њихове немогућности да више желе секс и уживају у њему. Оно што је занимљиво је како је већина жена себе окривила за свој слаб либидо.
Мој либидо, мој проблем
Односно, изгледа да жене рационализују како у њиховом односу нема проблема, зато ако нема заједничких проблема тада је онај сексуални њихов индивидуални. Међу тим женама описиван је осећај кривице и самооптуживања који се често јављао током студије, а велики број њих рекао је како сматрају да "нешто није у реду с њима".
Притисак на секс
Иако је више од половине испитаних сматрало да разлике у њиховој сексуалној жељи нису негативно утицале на њихов однос, аутори су приметили да већина жена и даље описује неки притисак и напетост у свом односу око тога што имају различите нивое жеље.
На пример, то се испољавало у свађама с партнером око тога кад су задњи пут имали секс, док су друге изразиле забринутост да због слабог либида партнер сумња у властиту привлачност и осећања жене.
Генерално, истраживачи нису женама могли да понуде чаробно решење које ће повећати њихов либидо или, са друге стране, смањити онај њихових партнера, али утврђено је како и без обзира на разлике у сексуалној жељи однос може дугорочно да функционише – првенствено ако се позитивни осећаји компензују у другим подручјима везе.
Стручњаци наводе следећа решења за функционисање у односу с различитим сексуалним жељама које парови примјењују.
Стратегија коју је највећи број људи навео као најкориснију била је комуникација, а затим следи заједничко бављење другом активношћу (сексуалне радње без пенетрације) те пристанак на секс од стране партнера који није "баш расположен".
Искључиво мастурбација и није била толико корисна, јер је код више од половине испитаника само повећала жељу за сексом, а најгоре је прошла стратегија "искључивања" – код тек 9,1 одсто њих она функционише добро.
Закључак
Аутори сугеришу да смањена жеља жена није нешто што би требало да буде посматрано као "поремећај" и напомињу да би жене могле да престану да криве себе што доживљавају пад жеље и на тај начин ће имати корист од смањеног либида ако га доживљавају као природно или нормално искуство.