Шта кад твој дечко не жели да те прихвати на друштвеним мрежама?
Треба ли бити сумњичав у случају да супруг неће своју жену да дода међу пријатеље на Facebooku, или девојка не жели да је вереник прати на Инстаграму?
"Заједно смо две године. Сада смо се венчали. Слике са венчања је објавила на свом Facebook профилу, али када сам јој ја послао захтев за пријатељство, одбила ме је. Шта то значи?", једно је од питања које супружници постављају психитерапеутима.
"Љубоморна сам јер он не жели да га пратим на Инстаграму. Зашто, ако ништа не крије?", питају и ово.
Да ли и ви имате сличне "проблеме"?
Ево одговора.
"Ваша брига је разумљива. Необично је када неко игнорише ваш захтев за пријтељство на друштвеним мрежама", каже психолог Рајан Кели.
Фејсбук кривац за сваки трећи развод
Он саветује да у таквим случајевима особе које сумњају обрате пажњу на целокупно понашање "друге стране".
"Приватност у вези је добра ствар, то је чак пожељно јер одржава осећај независности и самосвести. Међутим, тајновитост може да компромитује интимност и зато треба наћи праву меру приватности у сваком односу посебно", саветује психолог и додаје:
"Ако је све друго у вашем односу добро, ако је ваш партнер или партнерка у свему другом отворен према вама, онда немојте бринути. Друштвене мреже могу бити мало острво приватности на којем вам заиста није место. Али, ако вас то баш много мучи онда реците свом партнеру, али без осуђивања. Здрави односи се ослањају на равнотежу приватности и интимности, на поверењу и комуникацији."
Психолог каже да пре сваке реакције треба прво сагледати шири контекст, па тек онда реаговати.
И на крају - без обзира на то како ће вам партнер објаснити зашто вас не жели на друштвеним мрежама - не инсистирајте да буде другачије.
"На силу нећете ништа постићи, чак супротан ефекат који може направити дубље и опасније проблеме у вашем односу".