Данас је СВЕТА ПЕТКА, а уз ОВУ молитву се дешавају НАЈВЕЋА ЧУДА, добро здравље и благостање
У нашем народу веома је поштована и цењена, поготово међу женама чијом се заштитницом сматра.
Српска православна црква слави данас велики празник посвећен Преподобној мати Параскеви - заштитници жена, сиромашних и болесних.
Преподобну мати Параскеву прославио је њен подвижнички живот у пустињи, али и многобројна чуда које је, како кажу веровања, учинила после упокојења, а према речима верника, чини их и дан данас.
Њене чудотворне мошти преношене су у току времена много пута. Најпре у Цариград, па одатле у Трново, да би потом биле пренете у Валахију.
Кад су Турци освојили Валахију 1396. године својим заузимањем код султана Бајазита царица Милица пренесе мошти ове светитељке у Београд.
СИПА УЉЕ У УСТА И ПИЈЕ СЛАНУ ВОДУ: Глумица напунила 50 година, а изгледа деценију млађе и то због ових трикова
Скромни ПЕДИЈАТАР ОБИЧНОМ СУПОМ ОД ШАРГАРЕПЕ СПАСАО ЖИВОТЕ милиона деце: Већ данас је СКУВАЈТЕ према ОВОЈ РЕЦЕПТУРИ
У Београду је затим подигнута црква Свете Петке која и до данас постоји (у Калемегданској тврђави), у којој се налази и извор Свете Петке са чудотворном водом.
Године 1521. султан Сулејман заплени мошти преподобне Параскеве и пренесе их у Цариград. Благочестиви Василије Лупул, господар земље Молдавске пренесе свете мошти у свој престони град Јаш. Данас град Јаши припада Румунији и у њему се налазе мошти Свете Петке. Дивним чудесима својим ове свете мошти непрекидно прослављају Господа.
На гробу Свете Петке, каже легенда, догађала су се разна чудеса. Поред њених моштију у Јашију верници се највише моле за исцељења од разних болести, спас од опасности, ратова, сурове смрти…
Преподобна мати Параскева, заштитница и чудотворка, посебно је омиљена светитељка међу Србима
МОЛИТВА СВЕТОЈ ПЕТКИ ПАРАСКЕВИ
Света Петко, Божја светитељко, моли Бога за нас. Удостојила си се гледања лица Божјег, као чедо нашег народа, славна Петко светитељко, па имамо слободу теби говорити, сродници нашој, и тебе молити за спасење душа наших. Слава си и похвала Београду, где чудотворна вода твоја привлачи множине многе, као негда Витезда, и даје слепима вид, узетим здравље, малаксалим снагу, и свима бодрости и радости, Христова девице, наша помоћнице. Буди и надаље стража нашем престоном граду, утврди га у Православљу, помози верницима, подигни недужне и тужне, а усопшим родитељима нашим, браћи и деци, измоли вечни покој и вечно спасење, света Петко, Божја светитељко. Свима помози, па и мени не одмози. Добре у добру сложи, и свако им добро умножи. Да се кроз тебе прослави Бог у Тројици, навек века. Амин."
ЕВО КАКВА СУ ВЕРОВАЊА
Народна веровања кажу да на данашњи дан не сме да се пере веш, да се шије, да се ради тежак посао, а поготово то не треба да раде жене.
Многи који верују у Свету Петку, тврде да се она увек одазове молитвама, посебно за здравље и срећу породице.
Али, кад је неко једном призове у свој дом, она касније долази и непозвана, кад год породици прети нека несрећа.
Јавља се и упозорава своје вернике углавном кроз снове. Свету Петку, на њен дан, 27. октобра многи призивају у помоћ, палећи тамјан и заливајући славски хлеб црвеним вином, помињући у молитвама Петковицу или Пејчиндан. Потом попију воду сакупљену с извора уз манастире посвећене њој. Та се вода назива аџијама.
Њоме у поноћ треба угасити и свећу која се тај дан, држи упаљена 24 сата. Свећа се чува до следеће славе јер има својство заштитника.