Ко је Др Драгиша Мишовић? Херојски лекар чије име живи у улицама, установама и срцима српског народа
По њему име носе многе улице, Клинички центар у Београду, друге здравствене установе и Основна школа.
Он је чувени лекар који је задужио српски народ. Др Драгиша Мишовић рођен је 4. марта 1898. у селу Кулиновци код Чачка. Са својих 17 година, иако премлад, са српском војском 1916. прелази преко Албаније, а већ следеће године матурирао је у Српској гимназији у Француској.
Постао је члан Комунистичке партије и због својих политичких уверења укинута му је стипендија коју је добијао од Краљевине, међутим он није одустао и на Карловм универзитету у Прагу завршио је студије медицине. Врло млад оболео је од туберкулозе од које се лечио у Швајцарској, а потом се вратио у своје родне Кулиновце.
- По повратку је са мојом мајком, а својом сестром, отворио је ординацију. Њих шесторо рођено је у једном малој брвнари, а најмлађе дете из те породице преминуло је веома рано. Живели су јако сиромашно. Стога, кад су отворили ту ординацју био је јако осетљив према оним људима који су слабијег материјалног стања. Бесплатно их је лечио, каже Предраг Кулашевић, сестрић др Мишовића.
За овог Чачанина кажу да је био прави народни лекар. Према сведочењима, она је на рецепте стављао знак за сиромашне и слао их код тадашњег апотекара који кад би видео тај знак, пацијентима није наплаћивао лекове. Тај дуг је на крају месеца плаћао др Драгиша Мишовић, а дешавало се да на крају месеца и преко 30 таквих рецепата. Један полицајац добио је наређење да убије Мишовића, међутим, како су причали старији Чачани, он то није могао да уради јер му је доктор раније спасио дете.
НИЈЕ СОДА БИКАРБОНА, А НИ СИРЋЕ: Ова НАМИРНИЦА има најјачи ефекат у чишћењу КАМЕНЦА са посуђа и површина
СТАРИ СРПСКИ ОБИЧАЈ НАШИХ БАКА - Ево како да ПРИВУЧЕТЕ НОВАЦ у кућу: Потребан је само ЈЕДАН САСТОЈАК, који сви имамо
- У то време он је био један од лекара који је лечио туберкулозу што је било у то време јако тешко и скоро немогуће. Ја и дан данас имам ситуације да када одем негде, када сазнају ко ми је ујак, они из поштовања ме госте, јер им је он спасавао животе и лечио најближе рођаке. Због својих политичких убеђења трпео је велике притиске од четничког покрета, био је и у затвору. Иза решетака су завршиле и моја мојка и ујна, доктора жена. Пошто је моја ујна била мало плашљива он ја испричала све што је отприлике знала о њему у смислу који није опгодовао за ујака, а моја мајка је "знате оно, сестра страшно воли свога брата", никада га није одала, каже Кулашевић.
Управо превоз до затвора у једном од његових хапшена био је кобан за доктора великог срца. Приликом превожења у Београд, аутомобил у ком се налазио Мишовић је ударио у трамвај 18. јанура 1939. године , после несреће пребачен је у болницу у којој је и преминуо два дана касније. О томе колики је човек био најбоље сведочи чињеница да је на његовој сахрани у Чачку било 15.000 људи, а тај град је у том тренутку имао 10.000 становника.
Овом великану одужио се не само Чачак, већ и читава држава. Улице и болнице широм Србије носе његово име, а у родним Кулиновцима саграђен је његов Спомен дом у ком се налазе ствари које подсећају на њега. Дуго времена овај објекат је стајао руиниран, али мештани села успели су да га сачувају и среде.