Док је ИШЛА НА САХРАНУ једне СЕСТРЕ, друга јој ПОГИНУЛА ПРЕД ОЧИМА: Јадранка Стојаковић остала непокретна, па умрла у старачком дому
Велика југословенска кантауторка Јадранка Стојаковић преминула је 3. маја 2016. године у пензионерском дому “Иван Павао” у Бањалуци.
Јадранку Стојаковић памтимо као певачицу, кантауторку и сликарку која је песмама "Све смо могли ми", "Има нека тајна веза","Што те нема" итд. ушла у наша срца и ту заувек остала.
Рођена је 24. јула1950. године, а музиком се почела бавити шездестих година, првенствено обрадама севдалинки и извођењем песама Алексе Шантића и Десанке Максимовић.
Доживео МОЖДАНИ УДАР НА БИНИ, ЈЕДИНИ на свету одржао КОНЦЕРТ ШАПАТОМ: Ђорђе Марјановић је био човек којег је Југославија обожавала, а ЧОЛА КОПИРАО
Нашу глумицу МУЖ БАТИНАМА ВРАЋАО КУЋИ! Жанка Стокић удата на силу - чистила улице, па умрла сама (ФОТО)
Годинама живела у Јапану
У том раздобљу је заједно с ујаком, jazz тромбонистом Вукашином Радуловићем певала по многим европским клубовима.
Као пратећи вокал 1981. године отишла је на Евровизију заједно с извођачем Вајтом, а исте године након дипломе на Академији ликовних уметности у Сарајеву објављује свој први ЛП Свитање.
Од 1988. године па до 2011. године живела је у Јапану у којем се бавила сликарством и снимала старе народне песме попут македонских традиционалних складби, севдаха, музике за дечје емисије и компјутерске игрице.
“Једно време било ми је баш добро у Јапану. Али када се заратило код нас, почела сам да пуцам психички. Само сам размишљала ко је од мојих жив, ко ми није жив… Јапан тада још није признао Босну и Херцеговину, а мени је истекао пасош. Наравно, они су ми обезбедили документа која су била потребна да бих остала тамо, али кући нисам могла. У Сарајеву сам имала родбину и тетку која је умрла од глади, али нисам имала куд” присећала се Јадранка касније.
На турнеји у Јапану 2010. године Јадранка је пала излазећи на бину. Борбена каква је била, није дозволила да је то заустави па је допузала до столице и ипак одржала концерт, али био је то почетак краја.
– Ноге су ми постепено отказивале док нисам постала потпуно непокретна – испричала је касније.
Дијагноза је била неумољива - болест моторног неурона из дана у дан одузимала јој све више снаге све док није остала потпуно парализована.
Изгубила обе сестре у року од неколико дана
Колико је живот није мазио ни у једном моменту сведочи детаљ да је, током боравка у Јапану морала да се врати у Сарајево јер су јој јавили да јој је стан отет. Али то није све.
Она се из Јапана вратила и да би на вечни починак испратила своју сестру не слутећи да је вреба још једна трагедија.
Наиме, када се упутила на сахрану своје сестре, на путу до гробља пред очима јој се одвила незамислива трагедија – у аутомобилу испред њеног у саобраћајној несрећи погинула јој је и друга сестра.
"Живот ми је био тежак још од детињства. До пете године живела сам са мајком, која се селила из места у место, па сам прешла код бабе, а онда су бригу о мени преузели ујак и његова жена. И они су се селили по целој Немачкој, Норвешкој и Шпанији…", испричала је једном приликом Јадранка, која је своју музичку каријеру, због честих селидби, започела управо ван граница наше земље.
Болест јој узела све
На турнеји у Јапану 2010. године Јадранка је пала излазећи на бину, након чега јој је установљена болест моторног неурона или Амиотрофична латерална склероза, због које је постала потпуно непокретна.
- Ово је болест на коју утичу временске прилике, исхрана и количина сна. Вежбе су напорне. Ако их не радим, не осећам се добро. Тешко је с овом болешћу излазити на крај - признала је својевремено Јадранка, а пише Блиц.
- Најтеже ми пада што сам изгубила глас. Када сам схватила да не могу више ни целу песму да отпевам, то је стварно била туга. Шта да радим, напевала сам се ваљда у животу, па је и томе дошао крај - каже Јадранка.
- Код болести моторног неурона, како је званичан назив мог проблема, долази до прогресивне дегенерације живаца у мозгу и леђној мождини, који управљају активношћу мишића, што изазива слабост и пропадање мишића.
Ипак, они који је памте из тих последњих дана причали су касније да је Јадранка била ведра и пуна оптимизма, са духом који ништа није могло спутати. Музика, сила која јој је помогла да преброди све тешке тренутке на крају јој је била сурово одузета, али она се борила.
– Не могу се сетити ко ми је долазио у последње време. Нема више мене. То је то, немам ни гласа. Не могу више, болест ми је узела све. Не могу више да свирам, али често сањам музику. Живим цео живот с њом и као да имам концерте док спавам. Још могу да је осетим, још могу да је чујем – испричала је тужна дива за “Дневни аваз” у једном од последњих интервјуа које је дала.
Јадранка Стојаковић преминула је 3. маја 2016. године у 66. години у старачком дому у Бањалуци.
За Зимску олимпијаду у Сарајеву 1984. Јадранка је компоновала и извела главну музичку тему
За Зимску олимпијаду у Сарајеву 1984. Јадранка је компоновала и извела главну музичку тему. Уз друге југословенске музичаре, свакодневно је свирала уживо током доделе медаља, а касете са њеном музиком дељене су новинарима. Њена музика се допала Јапанцима, и они је позивају да гостује на Интернационалном фестивалу јапанске Комунистичке партије. Наступила је пред око триста хиљада посетилаца, публика је добро прихватила, па је 1988.године склопила уговор на четири године и објавила први албум за Тосхиба-ЕМИ, под именом Ранка Сан.