РЕДАК СЛУЧАЈ
СВЕ О БОЛЕСТИ КЕЈТ МИДЛТОН - Јавност не мирује - Британци страшно забринути за своју принцезу
Кејт, принцеза од Велса, открила је да има рак и да је подвргнута хемотерапији - иако у свом обраћању путем видеа није рекла о каквој врсти рака је реч, а није желела ни да открије детаље свог лечења.
Ево шта се зна:
Какву операцију је Кејт имала?
Кејт је имала нешто што је описано као операција абдомена 16. јануара. Вест је објављена тек следећег дана када је Кенсингтонска палата открила да се Кејт опоравља од планиране операције.
Тада су званичници рекли да њено стање није канцерогено, али нису прецизирали каква је операција била у питању, рекавши само да је била успешна.
Када је откривен Кејтин рак?
Током видео објаве Кејт је рекла: "Тестови после операције су открили да је рак био присутан" и додала је да је у раној фази лечења.
Да ли је неуобичајено пронаћи рак у оваквим ситуацијама?
"Иако је реткост наћи рак након операције за неканцерогени проблем, то се ипак дешава у око 4% таквих операција. Тих 4 % представља оне које одлазе у операциону салу мислећи да решавају бенигни проблем - као што је уклањање жучне кесе или цисте на јајницима", рекао је др Јуман Фонг, хирург у City оф Хопе цанцер центер у јужној Калифорнији.
Да ли је необично пронаћи рак код неког тако младог?
"Да. Рак је реткост код младих одраслих особа. Међутим, стопа неких карцинома у разијеним земљама расте међу млађим одрслим особама", објашњава доктор, с обзиром на то да Кејт има само 42 године.
"Мрзимо када млади људе оболе од рака, али у исто време се најбоље опорављају", додао је доктор Фонг.
Какав третман има Кејт?
У саопштењу палате се наводи да неће дати никакве детаље о њеном раку или лечењу, осим информације да је са лечењем почела крајем фебруара.
"Нећемо делити даље приватне медицинске информације. Принцеза има право на медицинску приватност као и сви ми", наводи се у саопштењу.
Након успешне операције, хемотерапија се често користи за убијање свих залуталих ћелија рака и да спречи повратак рака. Третмани су еволуирали. Када се сада користи хемотерапија, понекад је то у краћим периодима или нижим дозама него што је некад била.
Какви су нежељени ефекти хемотерапије?
"Умор, мучнина, пецкање у рукама и ногама и губитак косе једни су од последица хемотерапије. Постоје медикаменти који могу ублажити ове последице, а такође постоје и хладне капе које служе за хлађење главе након хемотерапије и тако се може спречити губитак косе", објашњава др Моника Авила.
"Пацијенту може бити потребно неколико недеља до месец или два дана да се опорави од тих ефеката. Утрнутост и пецкање могу потрајати и дуже", рекла је докторка.
Колико ће дуго потрајати Кејтин третман?
У саопштењу палате се наводи да ће то зависити од њених лекара. "Принцеза је сада на путу опоравка", речено је у саопштењу.