ДАЛЕКО ЗДРАВИЈЕ ОД КУПОВНОГ! Ево како да сами НАПРАВИТЕ јабуково сирће које ДЕТОКСИКУЈЕ организам!
Одушевићете се!
Разлика између индустријског и домаћег јабуковог сирћета је таква и толика да је тешко уопште и правити поређења. Основна разлика: домаће јабуково сирће мириши на јабуке, а што се тиче киселине много више подсећа на киселији сок од јабуке него на много киселије индустријско сирће.
Оно што је отежавајућа околност за израду домаћег воћног сирћета је време и простор. То значи да је потребно утрошити мало више слободног времена, а друго, може да представља проблем ако немате адекватан простор (подрум, шупу или оставу) за чување и одлагање сирћета.
БОЈА ОЧИЈУ открива МНОГО више него што сте МИСЛИЛИ: ЕВО шта која ЗНАЧИ!
КИСЕЛИ КУПУС КАО ИЗ БАКИНЕ КУХИЊЕ! Савршени РЕЦЕПТ за ПРИПРЕМУ, а постоји само ЈЕДАН ТРИК!
КАО НОВА! Реши се свих ФЛЕКА НА ПОСТЕЉИНИ, а ове ДВЕ НАМИРНИЦЕ делују боље од омекшивача!
Како се прави јабуково сирће? Колика је потребна количина јабука? Количина јабука зависи од онога што сам већ поменула на почетку, а то је време и простор. Ако имате веће посуде и место где ћете их држати, или ако годишње трошите много сирћета, онда ћете правити од више јабука.
Највећи проблем је пронаћи непрскане или органске јабуке. Ако немате своје јабуке, или ако не познајете неког ко их гаји без третирања хемикалијама, или ако не знате где могу да се нађу дивље јабуке, тешко ћете набавити баш "непрскане-непрскане". Све јабуке су мање или више третиране.
Углавном свакако вам за сирће нису потребне оне највеће и најлепше јабуке, бирајте оне најјефтиније и оне што лошије изгледају (само да не буду сасушене или покварене). Није проблем ни ако су црвљиве, једино што ће вам у том случају бити потребно више времена да их очистите.
Јабуке прво добро оперите и очистите. Обавезно баците семенке. Очишћене јабуке самељите или у блендеру или на машини за месо или их уситните на неки трећи начин. Самлевене јабуке ставите у буренце или стаклену теглу (што зависи од количине јабука које имате). Јабуке добро изгњечите да пусте свој сок. Изгњечите их или рукама или ударајте тј. тапкајте дном стаклене флаше док не пусте сок.
Када сте изгњечили јабуке, прелијте их водом у којој сте отопили шећер на следећи начин – на 5 кг млевених јабука потребно је око 200 г шећера и најмање 2 л воде.
Шта то значи? Ако су јабуке киселе или зелене ставите више шећера (можете и 500 г на 5 кг). Да ли ће вам требати више воде зависи и од тога колико су сочне јабуке. Ако сипате више воде имаћете и више сирћета, али блажег – а то не би требао да вам буде циљ. Вода се додаје јер је битно да јабуке не остану на сувом, морају да пливају у течности – у свом соку или у води.
Ако нема течности неће бити ни сирћета, а осим тога и ако је смеша превише сува већа је вероватноћа да се уплесни тј. поквари. Такође, доста течности ће испарити, тј. доста ћете изгубити током трајања целог процеса. Водите рачуна да посуду не напуните до врха да вам садржина не би искипила из посуде. Оставите бар 1/4 празну.
Посуду са јабукама прекријте крпом или газом. Немојте држати потпуно затворену посуду јер не треба да правите комину за ракију, тј. не желите алкохол него само сирће.
Додавање шећера јабукама је обавезан састојак због процеса ферментације, односно служи за развој бактерија које ће на крају од јабука и шећера направити сирће. За разлику од ферментације у процесу прављења алкохола као нпр. вина или комине за ракију, све је много једноставније и лакше. Не морате бринути о томе да се воће не укисели.
Ферментација јабука траје неких десетак дана на топлом месту – можете их држати и на тераси на сунцу. У почетку, када крене врење, јабуке ће се подићи на површину. Знак да је ферментација завршена је да јабуке падну на дно посуде (наравно под условом да сте сипали довољно воде, као што сам већ напоменула).
Зато тих првих десетак дана узмите као оквирно време, јер оно може бити можда и краће или дуже у зависности од топлоте. У преводу: што је топлије, процес врења се брже одвија и обратно.
Када престане врење, процедите сирће од јабука у већи стаклени балон. Процеђено сирће држите на хладнијем и тамном месту као што су подруми или оставе јер му следи период “одлежавања”.
На сваких десетак дана треба да претачете сирће како би се избистрило, што значи да треба да га пресипате преко газе у другу посуду и да баците талог који се у међувремену слегнуо. То је процес који траје и треба имати стрпљења и живаца да све то понављате више пута.
Што више процеђујете имаћете бистрије сирће. Такође, сасвим нормално је да се на врху флаше или посуде у којој чувате сирће формира “гљива” – баците је кад процеђујете, али те гљиве се стварају и у индустријски произведеном сирћету, што спада у нормалан процес.
Сирће је за употребу и чим га први пут процедите, али као и вино, одлежавањем ћете добити бољи укус и мирис. Пошто сирће правим већ неколико година, тренутно користим оно од пре две године. Одлично је!
САВРШЕН АЈВАР БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈЕ: Избегните ових 6 грешака приликом припреме!