Знојиш се док седиш? ПОЈАЧАНО ЗНОЈЕЊЕ МОЖЕ УКАЗИВАТИ НА ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ: Ево шта се догађа у организму
Мишљење да је знојење здраво јер се тако из тела одстрањују токсини и штетни продукти метаболизма је само делимично тачно.
Проблем који може бити јако неугодан је један од знакова упале...
Знојење је за ваше тело једнако важно као и храна. Уз помоћ неколико милиона знојних жлезда (чији рад регулише средишњи нервни систем посредством периферних живаца) тело се зноји како би регулисало телесну температуру, а то је животно важан механизам.
Тело знојењем губи одређену количину енергије - хлади се. То је нарочито неопходно након напора или изложености високим температурама, чак и код врућине изазване болешћу. Човек путем пора на кожи дневно губи од 0.5 до 0.7 литре течности и то ако се налази у расхлађеном простору, по врућини наравно још много више (и преко 2 и пол литре).
Више не морате да БРОЈИТЕ КАЛОРИЈЕ: 3 идеје за БРЗ И УКУСАН ОБРОК (РЕЦЕПТИ)
Имаш суву косу, а масно теме? Ево најједноставнијег решења!
Мучи вас ПРЕКОМЕРНО ЗНОЈЕЊЕ И НЕПРИЈАТАН МИРИС ТЕЛА? Докторка предлаже најједноставније решење!
Да нема процеса знојења, телесна температура би порасла за неколико степени, што би дугорочније нарушило виталне функције организма.
Знојне жлезде распоређене су по целом телу и стварају више или мање зноја, а највише онде где се жлезде налазе у скупинама: на длановима, испод пазуха, на стопалима и темену.
Мишљење да је знојење здраво јер се тако из тела одстрањују токсини и штетни продукти метаболизма је само делимично тачно. Зној садржи и натријум хлорид (кухињску со) и мало наталожених ствари попут млечне киселине и електролите (натријум, калијум), а све то је битно за функционисање нашег организма.
Ако се у прохладној соби будите ознојени, у сваком случају потражите савет лечника. Претраге ће утврдити ради ли се о некој инфекцији, па чак и туберкулози или поремећају измене ствари или пак хиперфункцији (појачаном раду) знојних жлезда.
Често су хроничне упале повезане са лагано повишеном температуром, а људи то веома често игноришу. Повишење температуре у вечерњим сатима примећује се као знојење и то је дуго једини симптом постојеће болести.
Исто тако многима је довољно да се тек мало узбуде па да већ буду окупани знојем. Таква емоционална знојења догађају се људима са нестабилним вегетативним системом.
КАКО СПРЕЧИТИ ПОЈАЧАНО ЗНОЈЕЊЕ?
Код знојења најважније је вођење хигијене (редовно туширање) и редовно мењање одеће (и не само због мириса већ и бактерија које се развијају). Бирајте одећу од природних материјала као што су памук, лан, природна вискоза.
Неугодан мирис можемо спречити употребом дезодоранса. А данас су продавнице препуне и антиперспираната, препарата који смањују знојење. Предност им је што дуже штите од неугодних мириса, ометају рад жлезда (сужавају поре и зачепљују их) и могу изазвати алергијске реакције, па се не препоручује свакодневна употреба.
Добра метода за неутрализацију мириса зноја је сода бикарбона која врло добро упија зној и истовремено неутрализује и неколико врста бактерија које стварају неугодан мирис. Сода бикарбона се наноси на подручје пазуха.
У смањењу прекомерног знојења помоћи може чај од жалфије (као и таблете на бази жалфије). Пијте месец дана по шољицу чаја ујутро након буђења и увече пре спавања.
У случају заиста јаког знојења некима помогне и јонотофореза - водена купка кроз коју се пушта струја ниског интензитета, а ако нити то не успе постоји и хируршко одстрањивање знојних жлезда.