Желите да РАСКИНЕТЕ? ЕВО КАКО да то учините НАЈБЕЗБОЛНИЈЕ
Мушка тактика је мање импресивна - чекање да оде сама.
Зашто жене остављају мушки, а мушкарци бирају њањави, безбојни раскид? Кога више боли одмах, а кога после, и ко се више плаши нових веза?
Прича се као пламен ширила по крају, људи су заузимали стране, али сви су се слагали у једном – оставила га је мушки! И сви су тачно знали шта под тим подразумевају, а чак и они који нису знали детаље догађаја, могли су да их предвиде са великом прецизношћу.
То „оставила га је мушки” изговарали су са дозом страхопоштовања. Јер, после седам, осам година заједничког живота, кад се једног дана вратио кући, затекао је у ходнику спаковане кофере.
Рекла му је да ће се она у стан вратити за две недеље, а он свој кључ нека остави у поштанском сандучету. И више му никад није одговорила ни на један позив нити поруку.
Није да те не волим, него…
Овакав, одлучан и прилично суров раскид, сасвим се добро уклапа у мушки стереотип. Избегнуте су бесмислене расправе, оптужбе, бес и сузе. Сваки хирург ће потврдити да је код ампутације најбољи чист и оштар рез. Пре свега, такав рез најбрже зараста. А шта би се, у том смислу, сматрало женским раскидом?
Вероватно онај њањави раскид типа „није да те не волим, него…”, раскид с превише речи и лажних објашњења. Такозвани „женски раскиди” трају данима, чак недељама, исцрпљујући су и мелодраматични. Међутим, они подразумевају да се врата ипак оставе донекле одшкринута, за случај да се онај који оставља, у неком тренутку предомисли. Овакви раскиди делују мање сурово, али у њима се тргује лажном надом и траћи драгоцено време.
Међутим, док се живот углавном одвија између ових крајности, савремена наука новим резултатима озбиљно је уздрмала досадашње стереотипе мушког и женског понашања.
Прецизно је измерено да је женски мозак активнији од мушког у префронталном кортексу, који је одговоран за контролу импулса, за расположење, емоције и узнемиреност. И део мозга одговоран за промишљање прошлости и будућности активнији је код жена, због чега оне више живе у прошлости и праве далеко више пројекција за будућност. Стога, оне теже подносе крах тих пројекција.
Довде, оно што су научници измерили није у супротности са оним што видимо голим оком. Грешке настају на основу предрасуда у каснијем закључивању.
Тајна је у женском мозгу
Наиме, заједничка студија Универзитета Бингамтон и УЦЛА, урађена на 6.000 испитаника у 96 земаља, потврдила је да жене осећају већи интензитет и физичког и емоционалног бола непосредно после раскида, али после првог удара, жене се брже опорављају.
Истраживање је даље показало да управо због тога жене спорије доносе одлуку о раскиду, али онда прекидају сваки контакт. А дама с почетка ове приче урадила је баш то – потпуно је пресекла све контакте с бившим партнером, да се ни једно ни друго не би повређивали подсећањем на прошлост.
За такав поступак сви су рекли да је мушки, а ето, наука сада тврди супротно, да је управо такав поступак карактеристичан за женски мозак. Жена ће, кажу резултати ових истраживања, учинити све да се више не осврне, да се ни у мислима више не враћа на оно што је било.
Жена зна да је распиривање прошлих емоција после раскида – бесмислено. Зато жене дилитују старе поруке, цепају слике, прекидају контакт са заједничким пријатељима, а понекад се при сусрету са старим партнером праве да се никад нису познавали. Управо жена је та која брже прелази пут од партнера до странца.
Остатак текста прочитајте на tosamja.media.