Želite da RASKINETE? EVO KAKO da to učinite NAJBEZBOLNIJE
Muška taktika je manje impresivna - čekanje da ode sama.
Zašto žene ostavljaju muški, a muškarci biraju njanjavi, bezbojni raskid? Koga više boli odmah, a koga posle, i ko se više plaši novih veza?
Priča se kao plamen širila po kraju, ljudi su zauzimali strane, ali svi su se slagali u jednom – ostavila ga je muški! I svi su tačno znali šta pod tim podrazumevaju, a čak i oni koji nisu znali detalje događaja, mogli su da ih predvide sa velikom preciznošću.
To „ostavila ga je muški” izgovarali su sa dozom strahopoštovanja. Jer, posle sedam, osam godina zajedničkog života, kad se jednog dana vratio kući, zatekao je u hodniku spakovane kofere.
Rekla mu je da će se ona u stan vratiti za dve nedelje, a on svoj ključ neka ostavi u poštanskom sandučetu. I više mu nikad nije odgovorila ni na jedan poziv niti poruku.
Nije da te ne volim, nego…
Ovakav, odlučan i prilično surov raskid, sasvim se dobro uklapa u muški stereotip. Izbegnute su besmislene rasprave, optužbe, bes i suze. Svaki hirurg će potvrditi da je kod amputacije najbolji čist i oštar rez. Pre svega, takav rez najbrže zarasta. A šta bi se, u tom smislu, smatralo ženskim raskidom?
Verovatno onaj njanjavi raskid tipa „nije da te ne volim, nego…”, raskid s previše reči i lažnih objašnjenja. Takozvani „ženski raskidi” traju danima, čak nedeljama, iscrpljujući su i melodramatični. Međutim, oni podrazumevaju da se vrata ipak ostave donekle odškrinuta, za slučaj da se onaj koji ostavlja, u nekom trenutku predomisli. Ovakvi raskidi deluju manje surovo, ali u njima se trguje lažnom nadom i traći dragoceno vreme.
Međutim, dok se život uglavnom odvija između ovih krajnosti, savremena nauka novim rezultatima ozbiljno je uzdrmala dosadašnje stereotipe muškog i ženskog ponašanja.
Precizno je izmereno da je ženski mozak aktivniji od muškog u prefrontalnom korteksu, koji je odgovoran za kontrolu impulsa, za raspoloženje, emocije i uznemirenost. I deo mozga odgovoran za promišljanje prošlosti i budućnosti aktivniji je kod žena, zbog čega one više žive u prošlosti i prave daleko više projekcija za budućnost. Stoga, one teže podnose krah tih projekcija.
Dovde, ono što su naučnici izmerili nije u suprotnosti sa onim što vidimo golim okom. Greške nastaju na osnovu predrasuda u kasnijem zaključivanju.
Tajna je u ženskom mozgu
Naime, zajednička studija Univerziteta Bingamton i UCLA, urađena na 6.000 ispitanika u 96 zemalja, potvrdila je da žene osećaju veći intenzitet i fizičkog i emocionalnog bola neposredno posle raskida, ali posle prvog udara, žene se brže oporavljaju.
Istraživanje je dalje pokazalo da upravo zbog toga žene sporije donose odluku o raskidu, ali onda prekidaju svaki kontakt. A dama s početka ove priče uradila je baš to – potpuno je presekla sve kontakte s bivšim partnerom, da se ni jedno ni drugo ne bi povređivali podsećanjem na prošlost.
Za takav postupak svi su rekli da je muški, a eto, nauka sada tvrdi suprotno, da je upravo takav postupak karakterističan za ženski mozak. Žena će, kažu rezultati ovih istraživanja, učiniti sve da se više ne osvrne, da se ni u mislima više ne vraća na ono što je bilo.
Žena zna da je raspirivanje prošlih emocija posle raskida – besmisleno. Zato žene dilituju stare poruke, cepaju slike, prekidaju kontakt sa zajedničkim prijateljima, a ponekad se pri susretu sa starim partnerom prave da se nikad nisu poznavali. Upravo žena je ta koja brže prelazi put od partnera do stranca.
Ostatak teksta pročitajte na tosamja.media.