Ако имате ОВЕ СИМПТОМЕ упали сте у КАНЏЕ АЛЕРГИЈЕ: И загађен ВАЗДУХ отежава АЛЕРГИЈСКУ РЕАКЦИЈУ
Саветује се да сви који имају проблема са алергијама избегавају да буду у преподневним сатима у природи, јер се са првим зрацима сунца отварају и цветни пупољци
Концентрације алергеног полена дрвећа већ има у ваздуху, додуше у нормалним вредностима, али кроз неколико дана очекују се прекограничне вредности, тако да за све оне алергичне почиње пакао какав само они знају како излгеда.
Мирјана Митровић, руководилац Државног мониторинга алергеног полена у Агенцији за заштиту животне средине Србије (СЕПА), каже за "Београд на Блиц" да је већ је присутно 11 врста алергеног полена, тачније присутан је брест, тиса и чемприси, топола, јавор, граб, јасен, јова, леска, бреза, неки четинари и врба.
На сву срећу киша која је падала претходних дана и пад температуре су утицали да тренутно ниједна од набројаних врста није у прекограничним вредностима, али напомиње да их већ има довољно да су људи који су у овом периоду алергични почели да се јављају.
Година РОЂЕЊА открива АЛФА ЖЕНЕ: Сматрају се веома МОЋНИМ ЛИДЕРИМА, сазнајте да ли припадате овој ГРУПИ
Баба није одувек била баба! Жене, ово ОБАВЕЗНО морате да знате
Полен брезе највећи алерген у пролеће
- Оно што је упозорење, а то ћемо већ видети већ у данас, јесте да је кренуо полен брезе, а иначе полен брезе спада у највећи алерген од свих у пролеће, односно од свих полена дрвећа - упозарава Митровићева.
Како објашњава, само зрно као зрно има највећи алергени потенцијал, много мање имају зрна тополе, тисе, чемпреса. Поред тога, иако није велики алерген сада је актуелан и полен тополе, а не када крену такозване маце, за које људи обично мисле да је то полен, а заправо су оне део плода.
Уз то и загађење ваздуха
Велики број ових алергених полена има и међусобне унакрсне реакције, а поред тога имамо још и загађење ваздуха.
- Ми под нашим микроскопима тачно видимо како се полен везује за загађујуће материје, честице из ваздуха, онда уједно и ту долази до хемијских реакција. Све то додатно штети. Ем имамо овај загађивач који је изазван самим радом човека, ем имамо овај природни загађивач, који није изазван од стране човека, већ је природна честица, али се дефинише као загађујућа материја, будући да и СЗО каже да сваки четврти становник има проблеме са алергеним поленом пре свега - објашњава Митровићева.
Метеоролошки параметри
Додаје и да много зависи од метеоролошких параметара какво ће бити емитовање полена. Али да понекад иако смо имали можда хладнију или топлију зиму то не утиче на нарочито на поједине биљке из разлога што оне имају свој временски период када почињу да цветају. Кад биљке већ крену да цветају онда кише и велике падавине могу да "оперу ваздух".
- У том смилсу тачно знамо да када неколико дана пада киша да ће тада бити мање вредности полена у ваздуху - каже она.
Симптоми и савети
Неки од симптома који се најчешће јављају су свраб очију, ушију, секреција из носа, сузне очи, кијање и слично.
Саветовала је да сви који имају проблема са алергијама избегавају да буду у преподневним сатима у природи, јер се са првим зрацима сунца отварају и цветни пупољци и тад је концентрација највећа, поред тога саветује и да не суше веш на отвореном, као и да уколико су боравили у природи, оперу косу и промене одећу по уласку у кућу како се полен не би задржао.
Од помоћи могу бити и климатизоване просторије, јер користе имају филтере који прочишћују ваздух, као и нови пречишћивачи ваздуха који такође филтрирају штешне честице.
- Људи морају десетак дана након што установе на које су алергене алергични, да крену са својим терапијама. Зато апелујем да треба да се обрати пажња, јер је почела и бреза да цвета, додуше у малим вредностима, али за десетак дана биће је у прекограничним вредностима, и зато је сада моменат да буду на својим терапијама - додаје.
Поред свега наведеног, од велике користи је и извештавање које се може видети на сајту СЕПЕ.
- Имамо и андроид апликацију "Полен Србије", тако да у сваком тренутку могу да погледају какво је стање. Кад у Београду крене бреза онда људи кажу "Е добро је, ја ћу сад за десетак дана да идем на Златибор," али онда ми њима кажемо "Сачекајте, јер за десетак дана касни вегетација на планинама, може вас полен тамо сачекати". из тог разлога су мерења важна да би људи ускладили своја кретања, своје терпаије и свој квалитет живота - закључује Митровићева.