Болест која је некада погађала само БОГАТАШЕ, а данас НЕ БИРА!
Исхрана је веома важна.
Гихт је болест у чијој основи се налази поремећај метаболизма.
ИСПЛАНИРАЈТЕ ОДМОР ДО КРАЈА МАРТА: Атинска ривијера и Лутраки с попустом од 5 ПОСТО! (ФОТО)
Она се спомиње још у Хипократовим списима као најснажнија, најупорнија и најболнија од свих зглобних болести, од које се не умире. Најчешће погађа корен ножног палца, а називају је још и болест краљева јер је у 17. веку погађала само богаташе.
БЕЗ ГРИЖЕ САВЕСТИ: 7 здравих шећера које можеш јести без размишљања о килограмима!
Међутим, данас болест не бира, па напада и сиромашне и богате.
Болест мушкараца
Од гихта оболевају углавном мушкарци старији од 40 година, а код жена се може јавити тек након менопаузе. У настанку болести је веома изражен фактор наслеђа, али и погрешан начин живота, преобилна исхрана и прекомерно коришћење алкохола.
ЕЛИКСИР МЛАДОСТИ И ЛЕПОТЕ: 3 сока која ће вам помоћи да сачувате своју ВИТАЛНОСТ и лакше СМРШАТЕ!
Уколико се на време не почне с лечењем, болест прелази у хронични облик који се карактерише таложењем урата у ткивима, зглобовима и згобним хрскавицама, отежаним радом бубрега и стварањем бубрежних каменаца, уз појаву видљивих деформација на доњим екстремитетима, нарочито ножном палцу.
Акутни и хронични
Акутни облик карактерише јак бол у корену ножног палца, који се обично јавља ноћу или пред зору. Зглоб је натечен, а кожа је црвена и топла. И најлакши додир појачава бол. Током дана бол се смањи, али је зглоб и даље натечен, а кожа црвена.
Хронични гихт карактерише појава кристала соли мокраћне киселине у хрскавицама и шупљинама зглоба. На местима таложења ових соли образују се чворићи, такозвани тофи. Код гихта највише трпе срце и аорта, а на бубрезима може да се развије хронични нефритис. Код оболелих од хроничног гихта временом долази до деформације на екстремитетима, што знатно умањује радну способност пацијената.
Једна ротквица, а толико здрава: Ево шта све чини за твоје тело!
Лабораторијске анализе су меродавне за постављање дијагнозе гихта. Чим посумњате на ово обољење, обавезно посетите лекара, који ће спровести одређене анализе и установити коначну дијагнозу јер је она од суштинског значаја за лечење. Први корак код акутне упале је смањити бол, а затим се препоручује одређена дијета.
Храна је лек
Исхрана је веома важна и подразумева избацивање намирница богатих пуринима из јеловника. Пурина највише има у месним прерађевинама, сардинама, алкохолу, као и у пекарском и пивском квасцу и њих је неопходно потпуно избацити.
Често пијете ВОЋНЕ СОКОВЕ? Када видите шта они садрже и до чега може доћи, добро ћете РАЗМИСЛИТИ!
Једном недељно у мањој количини може сланина, пилећа супа, овчетина, говедина, пастрмка, телетина...
Препоручене намирнице, три пута недељно: интегралне пахуљице, пилетина, карфиол, пасуљ, грашак, спанаћ, хлеб, шунка и туњевина. Помало сваког дана: млеко, јогурт, кисело млеко, свежи крављи сир, све врсте коренастог поврћа и све врсте воћа.