Дијагноза се тешко поставља: Ово је 7 симптома ендометриозе које свака жена треба да зна
Није је лако препознати.
Код жена које имају ендометриозу, ткиво ендометријума може се јавити на јајницима, јајоводима, у плућима, цревима, грлићу материце, пупку…
МУЧИ ВАС БОЛ У ГРЛУ: Уз помоћ ових 9 намирница ОЛАКШАЈТЕ себи и убрзајте опоравак!
ЖЕЛИТЕ ДА СМРШАТЕ АЛИ... Ево који су најбољи а који најгори дани за започињање дијете
ЗА ЈАЧИ ИМУНИТЕТ: КОРА поморанџе је ПРЕПУНА ВИТАМИНА Ц, а ево како да је КОНЗУМИРАТЕ!
Иако се не зна тачан узрок настанка овог стања, један од најзначајнијих фактора ризика је позитивна породична историја ендометриозе, каже др Конти - Ако ваша мајка или сестра имају ендометриозу, већа је вероватноћа да ће се развити и код вас.
И иако ендометриоза може да се јави било када током репродуктивног периода, најчешћа је код жена у тридесетим годинама, каже др Мери Џејн Минкин.
- Ендометриоза је одговорна за многе пропуштене дане школе или дане боловања, и генерално јако много утиче на квалитет живота жене, укључујући и сексуалну дисфункцију и пратеће проблеме у везама - каже гинеколог др Алиса Двек.
Ево шта би требало да буде "црвена лампица" и разлог за детаљан преглед специјалисте:
Ендометриоза је сасвим нови ниво менструалних грчева. Бол код ендометриозе обично почиње дан или два пре менструације и траје још неколико дана након што се менструација заврши. Често је у питању хроничан, туп бол, мада може бити и оштар, пробадајући или бол који изазива осећај жарења.
Током менструације болови нису неуобичајени, и имају везе с хормонским одговором организма. Сваког месеца, ендометријум се, одговарајући на ниво хормона, задебљава, затим се љушти и крвари.
Али, кад ткиво ендометријума постоји још негде осим у материци, што је случај код ендометриозе, та крв нема где да оде и изазива јаке болове.
Бол или непријатност током секса су такође симптоми ендометриозе. Ово се дешава кад се ткиво ендометријума, уместо само у материци, налази и у пелвичној регији.
Ако већ неко време покушавате да затрудните, а ништа се не дешава, требало би да са лекаром разговарате и о могућности да је у питању ендометриоза. Ово стање је чест узрок инфертилитета, и одговорно је за проблеме са плодношћу код између 25 и 50 одсто жена.
Понекад ожиљачно ткиво које се јавља као последица крварења из ткива ендометријума које се налази ван материце може стварати непријатан притисак на бешику или ректум. У неким случајевима, може да се створи и циста, око те крви која у зони мале карлице нема где да оде, и то је чест узрок бола при одласку у тоалет.
Ткиво ендометријума реагује на промене нивоа хормона током месеца, без обзира на то где се налази. Кад је смештено изван материце, изазива болне запаљенске процесе.
Иако нема правог одговора на питање зашто ендометриоза изазива одливе, ово јесте један од симптома тог стања, и о томе би требало да поразговарате са лекаром. Осим тога, повишен ризик имају и жене које су рано добиле прву менструацију, жене које немају децу, као и оне којима менструација траје јако кратко.
Тачкасто крварење је увек разлог за одлазак код гинеколога. Ако приметите трагове крви у време кад не очекујете менструацију, идите код лекара.
Након постављања дијагнозе, ендометриоза се третира на различите начине, у зависности од конкретног случаја.
Хормонска терапија чији је циљ да симулира трудноћу или менопаузу. У оба случаја нормални ендометријум више није стимулисан естрогенима, менструација престаје а раст ектопичног ендометријалног ткива бива заустављен.
У лечењу се користе и противзапаљенски лекови, али је проблем што током узимања лекова пацијенткиња не може остати у другом стању.
Хируршко лечење углавном се обавља лапароскопски, а метода решавања проблема инфертилитета узрокованог ендометриозом је вантелесна оплодња.