ДОБРОВОЉНО ДАВАЊЕ КРВИ: Да би били донатор морате испунити неколико КРИТЕРИЈУМА, а ево ко НЕ МОЖЕ ДА БУДЕ ДАВАЛАЦ
Нека здравствена стања онеомогућавају тренутно, а нека трајно донирање
Добровољно давање крви може да спаси животе и помогне код лечења пацијената.
- Крв је нешто за шта не постоји замена, не постоји лек који може да буде алтернатива, каже Мирјана Кнежевић из Института за трансфузију крви.
Крв у Србији могу да дају здраве особе старе између 18 и 65 година, а у специфичним случајевима и млађи и старији. Жене могу да дају крв на четири, а мушкарци на три месеца.
Међутим и уколико имате жељу да дате крв, постоје ситуације када то не можете учинити. Нека здравствена стања онеомогућавају да донирате крв. Данас откривамо која су то.
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ! Ако сте ова крвна група једну ствар никако НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ - изазива потпуни КОЛАПС у организму
ЊИМА ДАЈТЕ МЕСО, АЛИ МЛЕКО НЕ: Ево шта која КРВНА ГРУПА треба да једе, а шта никако не сме
Светска здравствена организација истиче неколико важних општих критеријума.
Да бисте били давалац крви, треба да имате између 18 и 65 година и да имате најмање 50 килограма. Такође, морате бити доброг здравља у време када донирате.
Не можете донирати ако имате прехладу, грип, упалу грла, херпес, стомачни вирус или било коју другу инфекцију.
Међутим, чак и ако испуњавате све те услове, неки услови могу значити да и даље нисте у могућности да донирате.
Из СЗО поручују да крв привремено не треба да дају ни они који су недавно путовали у подручја где су честе инфекције које преносе комарци, попут маларије и зика вируса, као и они који су у претходних 12 месеци имали ризичне сексуалне односе. Наводе и да крв не треба давати у трудноћи, девет месеци након трудноће, током дојења, као и три месеца након што беба престане да сиса.
Стања срца као што су срчана инсуфицијенција и мождани удар такође могу да вам забране да будете донатор.
Људи који су били позитивни на ХИВ или носе хепатитис Б и Ц такође нису у могућности да донирају. А они који су примили крв, тромбоците или плазму од 1980. године или су имали трансплантацију органа такође спадају у ову групу.
из Института за трансфузију крви Србије наводе у којим конкретним ситуацијама особа не сме да даје крв.
Издвајају да, рецимо, крв не треба дати ако имате висок или низак притисак - док се стање не нормализује. Слично је и са акутним инфективним и запаљенским болестима, попут лајмске болести (крв не треба дати 360 дана) или уринарне инфекције (21 дан), упале плућа (90 дана)…
Такође, крв не треба да дају особе које су радиле тетоважу или пирсинг, и то 180 дана од захвата, али ни жене док имају менструацију.
Крв не треба дати ни после узимања појединих лекова попут антибиотика, аспирина, диуретика, као ни након вакцина против, рецимо, рубеола, беснила, хепатитиса А и Б.