Дуња, најбољи ЛЕК ЈЕСЕНИ: Повољно делује на РАД ЦРЕВА и спречава ИНФЕКТИВНЕ БОЛЕСТИ
Лековити су и плодови и листови и семе, а посебно сок и сируп.
Дуња, воћка јесени, права је витаминска бомба. Осим минималне количине калорија и масти, богата је протеинима, угљеним хидратима, дијеталним влакнима, а садржи и много танинских материја и пектина.
Од витамина највише има витамина Ц, али и велику количину каротена (провитамина А), витамина Б1 и Б2, као и нијацина. Богата је бакром, калијумом, калцијумом, магнезијумом, натријумом, гвожђем, сумпором, хлором.
Семенке дуње садрже чак 15% уља и велике количине важног састојка амигдалина, односно витамина Б17, који има антиканцерогено дејство. Семенке су богате и мастима, танином, пектином, шећерима, јабучном киселином, емулзином и протидом. Због свега тога дуња је изузетно лековито воће.
Решите се РУЖНИХ БРАДАВИЦА без муке: Потребна вам је само ОВА НАМИРНИЦА, а сви је имамо код куће
ПЕРУТ У КОСИ ВАМ СЕ НИКАД ВИШЕ НЕЋЕ ПОЈАВИТИ: Само ОВА 2 САСТОЈКА и нестаје као руком однешена
Лековити су и плодови и листови и семе, а посебно сок и сируп. Захваљујући танину и слузи повољно делује на рад црева и спречава инфективне болести.
- Дуњин сок укуван са истом количином шећера, лечи кашаљ, астму и акутну дијареју.
- Печена или кувана дуња препоручује се код упале желудачне и цревне слузокоже, али и за лечење анемије.
- Чај од цветова дуње помаже смиривању кашља, а чај од семенки делује смирујуће, отклања несаницу, као и непријатан задах.
Дуње су одлична комбинација са печеним месом, пилетином, пачјим месом, јунетином и месом дивљачи. Французи вековима праве сир од дуња који се припрема тако што се два килограма дуња кува са кором док потпуно не омекша. Када се охладе, исеку се на комадиће и пропасирају. Добијена маса се измери, да би се додала права количина шећера (на килограм и по пиреа дуња додаје се килограм шећера). Све се поново кува на лаганој ватри 45 минута, уз непрестано мешање. Одмах по кувању сир од дуња сипа се у одговарајућу тепсију, плитку стаклену посуду или у посудице.
Када се охлади, посластицу треба исећи на коцке, уваљати у прах шећер, и ставити на тамно и суво место да стоји.Овај сир је снажан извор енергије, а може да се узима и као лек за побољшање варења. Није препоручљив једино дијабетичарима и гојазним особама.