Глумици због ВЕНЕРИЧНИХ БОЛЕСТИ морали да ИЗВАДЕ МАТЕРИЦУ - Ево како полно преносиве инфекције утичу на женско репродуктивно здравље
Доста познатих жена је прошло кроз овај пакао, а ево како се манифестује на касније здравље.
Холивудска глумица Талула Банкхед позната је како по свом изузетно распусном животу испуњеном аферама, како везама са многим мушкарцима, али и женама, тако и по конзумирању великих количина алкохола и опијата, а број цигарета које је дневно које је конзумирала оборили би и најјачег пушача.
Позната је и изјава супруга Талуле Банкхед, Џона Емерија, након што је њихов развод био званичан:
"Дневно попије и до три флаше вискија, попуши сто цигарета, пије пилуле за спавање, а затим пилуле које јој омогућавају да се разбуди и фокусира."
Међутим овај стил живота који се односио на опијате, огромене количина алкохола и цигарета, заправо и није утицао на њено здравље.
Са доласком у Холивуд Талула Банкхед започела је, мало је рећи бомески живот, започевши заједнички живот са три жене, за које се верује да су биле лезбејке. Временом је због прилично слободног с*ксуалног живота, зарадила неколико венеричних болести због којих су морали да јој изваде материцу.
Ипак, она није једина која је због непромишљених полних односа платила здрављем. Ту је листа њених колега, који су прошли и горе, прешавши линију након које нема повратка.
Када је реч о данашњим глумцима Џесика Алба је једна од најпозатијих која је отркила да има генитални херпес, полно преносиву болест коју јој је пренео њен бишви дечко.
Парс Хилтон такође се борила са гениталним херпесом, а у јавност је процурила информација о томе након што су је неколико пута у јавности видели да конзумира лек намењен управо за овај здравствени проблем.
Линдзи Лохан такође се нашла на листи познатих жена које су имале полно преносиве болести.
Како најчешће полно преносиве болести утичу на репродуктивно здравље?
Сифилис
Сифилис је узрокован бактеријском инфекцијом која се преноси с*ксуалним односом. За жене које пате од ове болести, вероватноћа побачаја се повећава на 50%. Такође постоји ризик од преношења болести на нерођено дете. Иако сифилис не утиче директно на плодност мушкараца, компликације од болести могу изазвати епидидимитис.
У овом случају, канали сперме имају ожиљке, што спречава ослобађање сперме током ејакулације. Ако се човек који болује од сифилиса дуго не лечи, ризикује дегенерацију нерва која ће довести до еректилне дисфункције.
Хламидија
Хламидија је најчешћа полно преносива болест која може заразити и мушкарце и жене. Пацијенти који болују од хламидије често нису свесни свог стања, јер болест често нема симптоме.
Међутим, нелечена инфекција може изазвати оштећење и ожиљке на материци или јајоводима код жена, што доводи до смањене шансе за трудноћу. Код мушкараца, хламидија може утицати на здравље сперме и допринети мушкој неплодности.
ХИВ
ХИВ вирус напада бела крвна зрнца и оштећује имуни систем. То отежава људском телу да се бори против инфекција са којима здрава особа може да се носи без икаквих проблема. ХИВ вирус директно и индиректно омета репродуктивни систем, смањујући шансе пара за зачеће. И код овог вируса постоји ризик од преношења са мајке на фетус.
Жене које су ХИВ позитивне су такође под повећаним ризиком од превременог порођаја, прееклампсије, интраутериног ограничења раста и рођења мртве бебе.
Што се раније полно преносиве болести дијагностикују и лече, мања је вероватноћа да ће изазвати проблеме са плодношћу. Испитивање присуства ових болести у организму и пре трудноће значајно смањује ризик од преношења инфекције на партнера или будуће дете.