ХПВ се НЕ преноси САМО ПОЛНИМ ПУТЕМ! Гинеколог открива: Овај вирус можете да "закачите" у младости, а да ни не знате
Док читате овај текст, у наредна 24 сата једна жена у Србији ће умрети од карцинома грлића материце. Званична статистика је неумољива, а не мора тако да буде. У више од 98 одсто случајева ову подмуклу болест изазива група хуманог папилома вируса (ХПВ) која има високи малигни потенцијал.
Према подацима Регистра за рак, Института за јавно здравље Србије ʽДр Милан Јовановић Батутʾ из 2020. године, на територији Србије регистровано је 1087 случајева карцинома грлића материце и 453 смртних исхода. Најважније је истаћи да је то малигна болест која се може спречити, у 98 одсто случајева повезана је са дуготрајним присуством хуманог папилома, тј. ХПВ вируса.
Имајући у виду да сваке године око 1000 жена оболи и приближно 500 изгуби живот, не изненађује податак да се Србија налази на неславном петом месту у Европи по обољевању и умирању од ове болести која се може спречити.
Стручњаци упозоравају да је ХПВ инфекција може и да се јави без симптома, тако да је могуће имати упорну ХПВ инфекцију годинама или деценијама, а да ни не знате - и у било ком тренутку може да изазове промене ћелија.
Сутра славимо свеца из чијег ГРОБА прах ЛЕЧИ БОЛЕСНЕ: Манастир Светог Јована Богослова крије НЕВЕРОВАТНУ причу
ТРБУШНИ МИШИЋИ се много теже ВРАЋАЈУ након царског РЕЗА ! Луна Ђогани напустила породилиште у краткој хаљини, а сви су запазили СТОМАК
О томе шта је заправо овај вирус, како се преноси и колико је безбедна вакцина о којој се толико пише у последње време питали смо Ass.Prim.dr.sci медицине доктора Александра Ристића, специјалисту гинекологије и акушерства са суб.специјализацијом клиничког ултразвука.
"Редовни гинеколошки прегледи су неопходни"
Рак грлића материце изазивају поједини типови ХП вируса. Настанак овог рака могуће је спречити. Зашто онда у Србији годишње буде установљена ова болест код преко 1000 жена?
Најчешћи узрочник карцинома грлића су онкогени типови ХПВ вируса. Да би имали добру и правовремену превенцију карцинома грлића-неопходни су редовни гинеколошки прегледи. Поред редовних гинеколошких прегледа неопходна је и континуирана здравствена едукација, поготово млађе популације ради раног откривања премалигних фаза карцинома грлића.Велики значај треба посветити раној ХПВ вакцинацији и превентивним прегледима у току којих ће се узимати и ХПВ брис.
Мушкарци не могу да оболе од рака грлића материце, али је пожељно да се и они вакцинишу. Било би добро да објаснимо нашим читаоцима зашто је то тако?
ХПВ вирус може узроковати и код мушкараца преканцерозне и канцерозне промене. Редовни прегледи особа мушког пола поготово у млађој популацији су значајни ради едукације и значаја ХПВ вакцинације и код мушкараца у млађем узрасту.
"ХПВ вирус може узроковати и код мушкараца преканцерозне и канцерозне промене"
Најчешће се помиње распон од 9. до 14. године као најбољи за примање вакцине. Да ли је у реду да неко то уради и касније?
Најбољи резултати ХПВ вакцине се постижу у раном адолесцентом периоду, али и примање вакцине у каснијој доби има свој знаћај у циљу заштите настанка карцинома.
Која је улога ХПВ инфекције у настанку рака грлића материце? Да ли је превенција могућа?
ХПВ инфекција је прекурсор у настанку карцинома грлића. Неће свака ХПВ инфекција довести до карцинома грлића, јер рано откривање вирусне инфекције омогућава коришћење конзервативне медикаментозне терапије заједно са подизањем општег имуног статуса организма.
Који су симптоми који жени могу да укажу на постојање вируса?
Сви симптоми који су везани за цервикалну инфекцију су везани за промену у изгледу цервикалног и вагиналног секрета са осећајем свраба, пецкања, непријатности у вагини. Кожне манифестације се најлакше уочавају- вирусне брадавице, кондиломи, те је неопходно урадити комплетан колпоскопски и цитолошки преглед заједно са ХПВ брисом и бактериолошким брисом.
Да ли се ХПВ вирус преноси само полним контактом?
Најчешћи начин преношења ХПВ вируса је полним односима али постоји могућност преношења у значајно мањој мери коришћењем заједничких средстава за личну хигијену- пешкира и доњег веша.
"Вирус се може пренети и коришћењем заједничких средстава за личну хигијену"
Статистика вакцинисане деце у Србији
Од јуна прошле године, ХПВ вакцина намењена деци од 9 до 19 година о трошку је државе, доступна је у свим домовима здравља у Србији. До сада је ХПВ вакцину примило 17.500 деце, од тога 14.000 девојчица и 3500 дечака, наводи се на сајту Института за јавно здравље Србије ʽДр Милан Јовановић Батут.