Једини АЛКОХОЛ КОЈИ СРЦЕ ВОЛИ! Ево како да спремите савршено ПРАЗНИЧНО кувано вино са ЗДРАВСТВЕНИМ бенефитима
Кувано вино један је од синонима божићних и новогодишњих празника те се сматра свечаном „посластицом“ за одрасле
Кувано вино један је од синонима божићних и новогодишњих празника те се сматра свечаном „посластицом“ за одрасле и највише пије током децембра и јануара месеца. Иако је црно вино главни састојак овог напитка, стручњаци истичу да кувано вино обезбеђује бројне здравствене користи, а најбоље је против упалних процеса у организму и снижавање холестерола.
Кувано вино богато је ресвератролом – једињењем с бројним здравственим користима
Кувано вино прави се од комбинације црног вина и зачина и у умереним количинама овај напитак би могао да има и неке неочекиване здравствене користи. С обзиром на то да је црно вино главни састојак то аутоматски значи да је напитак богат антиоксидансом који се зове ресвератрол. Полифенолно једињење ресвератол потиче из црвене кожице грожђа и познат је по томе што помаже у згрушавању крви и својим противупалним својствима.
Студија из 2017. такође је открила да ресвератрол може да помогне у успоравања процеса старења тела, односно подмлађивању ћелија и подједнако је добар за срце, јер помаже да се одржава добар ХДЛ холестерол у крви. Ресвератрол такође садржи антиоксиданте који се, осим старења, могу борити и против болести повезаних са старењем, као што су мождани удар и болести срца.
Зачини обезбеђују додатне користи
У кувано вино додају се и неки састојци – зачинско биље, пре свега цимет, каранфилић, црни бибер и анис. Поред зачина, у празнично кувано вино додаје се и сушена кора поморанџе. Доказано је да цимет у куваном вину има снажан антиинфламаторни ефекат, смањује оток и враћа нормалну функцију ткива. Стручњаци наводе да то својство цимета може да помогне особама које имају артритис. Исто својство има и каранфилић, који су у добра стара времена користили зубари као лек против болова.
Када се у напитак дода цимет и каранфилић ствара се једињење звано еугенол, које има локална анестетичка и антисептичка својства и могу да ублаже тупе болове попут зубобоље. Такође, у кувано вино додају се штапићи цимета који помажу у балансирању шећера у крви, у смањењу отока и надимања стомака, а и обнављају нормалну функцију ткива. Недавна студија показала је да испијање једне до три чаше црног вина дневно може да смањи ризик од остеопорозе јер су учесници истраживања, који су пили ту количину вина, имали већу минералну густину костију од оних који нису конзумирали кувано вино.
Кувано вино ипак садржи алкохол зато умерено с њим
Све то функционише само ако се кувано вино пије умерено, јер вино ипак садржи алкохол који се никоме не препоручује. Када пијемо алкохол, тело га претвара у хемикалију која се зове ацеталдехид за који се зна да је канцероген. Наша јетра мора да преради све хемикалије па је савет да се између сваке чаше куваног вина попије чаша воде са лимуном или биљног чаја, као што је чај од маслачка. Колико год уживали у овом свечаном напитку – ипак, будите одговорни према себи.
Састојци:
250 мл вина
30 мл вискија, брендија
кора лимуна
кора поморанџе
цимет
ванилин шећер
мускатни орах
2 каранфилића
2 кашике шећера
50 мл воде
Припрема:
Ставите шећер и мало воде у шерпу. Истопите шећер. Додајте кору лимуна и кору поморанџе. Додајте вино, мало вискија или брендија. Пре него што проври, склоните са ватре. Додајте ванилин шећер, цимет, мускатни орах и каранфилић. Оставите 5-10 минута и процедите. Декоришите неким цитрусом