Јелена Ђоковић НЕ КОРИСТИ ПАРФЕМЕ - Примењује много здравију замену, која има терапеутско дејство, а мирише дивно
Без алкохола и било каквих вештачких додатака, потпуно је природна.
Јелена Ђоковић позната је по ставу о здравој исхрани, еколошкој освешћености што можемо видети и по њеним друштвеним мрежама.
Једном приликом на Инстаграму је открила да не корисити парфеме, али да је пронашла алтернативну која је за њу боља.
- Зрачиш баш позитивном енергијом, види се да си дете у души, спонтано и увек жељно знања. Појавило ми се питање, шта је са индустријом парфема, јер и то сви волимо, још једна тема за истраживање - написала је девојка која прати Јелену.
- Драго ми је да учимо заједно! Ја одавно користим есенцијална уља, а не парфеме, али сјајно питање - одговорила је Јелена Ђоковић.
Есенцијална уља се све чешће користе као замена за тоалетне воде и парфеме, а хвале их зато што садрже само природне супстанце. Неки чак успевају и да направе своју мешавину, за лични печат.
Романтичне душе могу да испробају јасмин, лаванду, ружу или иланг иланг, па да виде шта им најбоље одговара. За оне који воле мирисе природе, идеална су уља сандаловине и дрвета кедра. Љубитељи цитруса заљубиће се у мирис бергамота, а и каранфилић предивно мирише.
И још један детаљ - њихово трајање је много краће од парфема, па се спремите да есенцијална уља често обнављате на кожи.
Како се користе есенцијална уља
Уколико се одлучите за есенцијална уља за негу лица и тала, важно је да користите висококвалитетна уља. То значи да су уља 100 процентно чиста есенцијална уља, терапеутског нивоа. Такав квалитет гарантује да имају моћ ароме, што је за есенцијално уље врло важно, јер циљ је да има ефекта на наш мозак.
Међутим, треба да знате да ова уља не би ваљало да користите директно на кожи, већ да есенцију растворите у неком "носачу" као што су кокосово или јојобино уље. А уље рузмарина и лимунове траве "заобиђите" у широком луку, јер могу да изазову непријатне реакције, нарочито на осетљивој кожи.
Веома је делотворно умасирати га на наше главне органе као што су плућа, срце, бубрези… И то би требало да буде нека врста ритуала, после пилинга тела, на пример. Есенцијална уља се користе и за негу лица. Науљите прст из бочице и по једну тачку нанесите на чело, браду и на оба образа.
Кружним покретима, са обе руке, уље умасирајте у лице тако што ћете кренути од носа ка челу па преко образа до браде. Када се шаке наше преко носа, оставите их пар секунди и дубоко удахните неколико пута. Неуролози кажу да мирис одмах стиже до мозда и почиње да делује.
Дејство мириса на мозак
Лаванда је најјачи неуромоделатор. Када се осећате анксиозно, депресивно, лаванда вас може смирити, а ако осећате умор, онда може и да вас узнемирити.
Уље камилице такође смирује, баш као и мирис јасмина. Мирис руже има прилично импресивне когнитивне здравствене предности јер може да помогне у задржавању информација и уз њега се успешно учи, док се цитрусни мириси препоручују за дан јер стварају осећај „повећане енергије“.