ЈОГА ИЛИ ПИЛАТЕС: Ево у чему је РАЗЛИКА и како да одаберете шта вам ВИШЕ одговара!
Испробајте!
Прва ставка која повезује јогу и пилатес јесте то да су у питању вежбе за тело и психу. Супер звучи, али за почетак шта овај концепт заправо значи?
Ово подразумева повезаност ума и тела током вежбања. Током вежбања неопходна је ментална присутност, свест о телу, вежбама и дисању.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/04/opsta-najava-sporta-baneri-ln-1000x700.jpg?itok=GeiTBIsM)
ПОНУДА ЈЕ РАЗНОВРСНА - Меридиан ти поклања БОНУС за клађење, окушај срећу већ за викенд
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/04/14/profimedia-0188390250.jpg?itok=PLsB9JwA)
И храна и ЛЕК! Три лиснате зелене намирнице КОЈЕ ЧУВАЈУ ЗДРАВЉЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/126/profimedia-0031581542.jpg?itok=Fw_OxkgC)
Сваког дана поједите шаку бадема: Вашем телу десиће се ових 6 фантастичних ствари!
Разлог због кога су ове вежбе заправо изузетно делотворне је тај што развијају снагу и покретљивост тела, а такође са великом ефективношћу ослобађају нас од свакодневног стреса.
Током самог тренига уме да се деси да се ова два стила вежбања (јога и пилатес) испреплићу, али је инструкторка пилатеса Лаура Шауперл појаснила разлике, као и која врста тренинга би свакоме од нас више одговарала.
Пилатес нема спиритуалну компоненту
Спиритуалност је важан део јоге, а манифестује се кроз вежбе медитације које многи инструктори укључују као саставни део сваког часа. Циљ јога филозофије је ускладити ум, тело и душу, а то се постиже уз повезивање вежби са медитирањем.
Пилатес не поседује ову духовну компоненту. Циљ пилатеса је кроз повезаност ума и тела осигурати квалитет извођења вежби и то применити на свакодневан живот кроз правилно држање и квалитетне покрете.
То се постиже тако што се током целокупног пилатес тренинга размишља о држању, мишићима, дисању и правилном извођењу покрета.
Правилно дисање
Оба програма као основну компоненту поседују правилно дисање и повезивање даха са покретом.
У јоги постоји више различитих техника дисања те многи часови јоге садрже делове који су усмерени искључиво на вежбе дисања. Дисање је приоритет сваког јога тренинга. Промене из једног положаја у други су пропраћене контролисаним удахом и издахом, а вежбачи су код сваког држања јога положаја упућени да дубоко дишу и искористе свој дах за извођење вежби.
У пилатесу је, уз правилно и дубоко дисање, врло је важно да читаво време имамо активиране мишиће трупа и стабилна кичмени стуб. Склад дисања и чврстог трупа се постиже тако да вежбачи науче искористити цео прсни кош за дубоки удах, одржавајући трбушне мишиће затегнутима читаво време.
Извођење вежби
Када су у питање саме вежбе, у јоги концепт самог тренинга прилично зависи о врсти јоге и о инструктору. Као што је наведено, често се у сам трениг укази медитацијом и вежбама дисања.
Током јоге, тело се доводи у различите јога положаје које се зову асане. Промене из једног положаја у други прате ритам дисања, а њихов темпо зависи од инструктора. Положаји су усмерени на то да масирају унутрашње органе и опскрбе их крвљу, подстакну циркулацију у телу и избалансирају енергетске нивое, такозване чакре, релаксирају ум кроз контролу дисања те равномерно оптерете све делове тела и на тај начин повећају снагу и флексибилност. Час јоге је физички статичнији и више релаксирајући, но захтева већи психички ангажман због медитација.
Сат пилатеса је, са друге стране, нешто динамичнији. Фокус пилатеса је више на самим вежбама и јачању мишића, односно на анатомију тела. У пилатесу је примарни циљ ојачати мишиће трупа и на тај начин осигурати стабилност и здравље кичме. Већи је број понављања сваке вежбе, а оне су конципиране тако да се одржавајући снагу и стабилност централног дела тела, те да се обликују вретенасти мишићи руку и ногу, побољша мишићна издржљивост и гипкост. Управо због те сложености покрета, сам резултат пилатеса су боља координација, те квалитетнији и грациознији покрети.
Реквизити
Реквизити који се користе у јоги су најчешће коцке и ремени за јогу, а они служе томе да се олакша правилно извођење одређене асане, док реквизити у пилатесу имају сврху додатног оптерећења мишића, а неки од најчешће кориштених су бучице, пилатес круг, растезљива гума, штап те велика и мала лопта.
Оба тренинга се изводе на простиркама за вежбање, класично би простирке за пилатес требало да буду нешто дебље, док би се оне за јогу требало што мање да се клизају. Вежба се у удобној одећи која омогућава велике опсеге покрета. Јога се најчешће вежба боса, док се пилатес изводи у чарапама.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/06/03/profimedia-0077084688.jpg?itok=GcBj-Mzh)