ОПАСНИЈИ ЈЕ ОД ГАЗИРАНОГ: Ево како ВАШ ЦЕЂЕНИ СОК може да вас УБИЈЕ, научници доказали да је ово заиста ИСТИНА
Ово воће може да утиче на лекове и повећа њихову концентрацију
Ваш омиљени цеђени сок је од грејпфрута? Стручњаци упозоравају да би могао да вас убије, веровали или не.
Утврђено је или се сматра да на десетине лекова ступају у интеракцију са напитком, изазивајући озбиљне и понекад по живот опасне нежељене ефекте.
Студије су показале да је то зато што грејпфрут има висок садржај фуранокумарина.
ОЧИ СУ ОГЛЕДАЛО ЗДРАВЉА: Мислите да вам је нешто упало у ако, а у ствари то је симптом ТЕШКЕ БОЛЕСТИ, ево када треба ићи ЛЕКАРУ
Нутриционисти кажу да је НАЈЗДРАВИЈА: "Дијета 10 одсто" ће ИСТОПИТИ КИЛОГРАМЕ већ за 3 недеље, а нема ЈО-ЈО ефекат
Наиме, ова хемијска једињења могу смањити или пореметити одређене лекове на рецепт и лекове без рецепта, који могу бити фатални код неких људи.
Фармаколог Ши Меи Хуанг, из америчке Управе за храну и лекове (ФДА), рекао је: - Сок омогућава да више лека уђе у крв. Када има превише лека у крви, можда ћете имати више секундарних ефеката.
НХС наводи следеће лекове као оне који могу бити потенцијално погођени грејпфрутом:
- Лекови за снижавање холестерола (статини као што су симвастатин и аторвастатин)
- Лекови за крвни притисак и болести срца (блокатори калцијумских канала као што су амлодипин, фелодипин, лацидипин, лерканидипин, никардипин, нифедипин, нимодипин, верапамил)
- Лек за превенцију крвних угрушака (антикоагуланси као што је варфарин)
- Антиагрегације (као што су клопидогрел, тикагрелор)
- Имуносупресиви (као што су циклоспорин, сиролимус и такролимус)
- Лекови за Крнову болест (као што је будезонид)
- Цитотоксични третмани рака
ФДА такође има ове лекове на својој листи:
- Лек против анксиозности (као што је буспирон)
- Лекови за лечење абнормалних срчаних ритмова (као што је амиодарон)
- Антихистаминици (као што је фексофенадин)
Али ове листе нису исцрпне и људи би требало да разговарају са специјалистом пре него што конзумирају грејпфрут када узимају лекове.
Научници кажу да фуранокумарини ометају начин на који тело производи цитокром П450 3А4 (или ЦИП3А4), углавном у јетри и танком цреву. Овај ензим помаже у разградњи лекова, а једна чаша сока од грејпфрута могла би бити довољна да утиче на његову способност.
Истраживачи из 1990-их открили су да је само 240 мл ове супстанце три пута повећало концентрацију таблете у поређењу са водом.
Одвојена студија је открила да је чаша сока од грејпфрута узета уз лекове за холестерол повећала нивое статина у крви за 260 одсто.
У суштини, сок значи да већи део лека улази у ваш крвоток и остаје у вашем телу дуже, изазивајући предозирање - са ефектима који трају до три дана.
За неке лекове, ово неће направити велику разлику.
Али за друге, то може изазвати повећан број откуцаја срца, кратак дах, унутрашње крварење, токсичност коштане сржи, губитак мишићног ткива и отказивање бубрега, сугерише студија објављена у часопису Цанадиан Медицал Association Јоурнал.
У ретким случајевима, ово може бити фатално, открили су научници у Јути 2010.
Дејвид Бејли, клинички фармаколог који је детаљно проучавао ову тему, раније је рекао: - Узимање једне таблете са чашом сока од грејпфрута је као узимање 20 таблета са чашом воде. Ово је ненамерно предозирање. Тако да није изненађујуће да ови нивои иду од онога што називамо терапеутским до токсичних.
Могуће је и обрнуто. Грејпфрут може смањити ефикасност одређених лекова, што је такође опасно.
То је зато што утиче на протеине у телу познате као транспортери лекова, који помажу у премештању лека у наше ћелије ради апсорпције. Фексофенадин, који се користи за лечење симптома алергије, један је од погођених лекова, према ФДА.
Схиев Меи Хуанг је рекао: - Сок од грејпфрута може узроковати да мање фексофенадина уђе у крв, смањујући колико добро функционише.
- Не узимајте га са воћним соковима.
Фуранокумарини се такође налазе у севиљским наранџама, помелосу и тангелу, али ови плодови нису толико детаљно проучавани као грејпфрут. Ако имате питања о томе да ли можете безбедно да конзумирате сок од грејпфрута, обратите се свом фармацеуту или лекару опште праксе.