Готово ТРЕЋИНА пацијената који су УМРЛИ ОД КОРОНЕ имали су ову болест
"Дијабетес је комплексна, озбиљна и опасна болест."
Још од самог почетка пандемије вируса КОВИД – 19, особе оболеле од дијабетеса су означене као врло ризична група за развој тешких форми инфекције, нарочито уколико им је ниво шећера у крви лоше регулисан, али и ако имају придружене болести, попут кардиоваскуларних и бубрежних обољења.
Особе које имају дијабетес, напомињу лекари, немају већу вероватноћу да добију КОВИД-19 него општа популација. Међутим, инфекција корона вирусом може им изазвати теже симптоме и компликације. Са друге стране, особе које немају компликације и чији је ниво шећера у крви добро регулисан, немају већи ризик од развоја тежих облика КОВИД-19 од опште популације.
Студије су потврдиле повећан ризик од тежих форми болести
Повећан ризик од тешких форми болести потврђују и резултати многобројних студија из земаља које су биле тешко погођене вирусом КОВИД-19. Тако је, на пример, у Италији 35,5 одсто пацијената који су преминули од КОВИД-19 имало дијабетес. У САД- у је 32 одсто пацијената примљених на интензивну негу имало шећерну болест, док је у Кини 22 одсто пацијената који су преминули имало хронично повишен шећер у крви. Ситуација у Великој Британији је била таква да 33 одсто свих смртних исхода код хоспитализованих пацијената са КОВИД-19 је било повезано са дијабетесом. Истраживања су показала да пацијенти са дијабетесом, који добију covid инфекцију, имају већи ризик да буду примљени на интензивну негу.
Постоји значајна веза између дијабетеса и повећане смртности, а два пута је чешће озбиљно обољење од ковид инфекције код болесника са дијабетесом, у поређењу са асимптоматским болесницима.
- Дијабетес је комплексна, озбиљна и опасна болест. Не боли и људи зато упадају у ту “замку” и занемарују терапију и здрав стил живота који је важан код дијабетеса типа 2. На све то утиче и комплексност терапије, јер оболели од дијабетеса тип 2 често имају и болести срца, придружене су и друге болести, па особа дневно мора да попије пар таблета, а одавно се у Европи користе савремени лекови где практично једна таблета може да замени три, четири, да добро регулише шећер, смањи крвни притисак и спречи компликације. И зато када говоримо о терапији код дијабетеса тип 2, дефинитивно је да каскамо када је у питању иновативна терапија, која се већ шест година користи широм Европе. Међутим све нас је обрадовала најава директорке РФЗО-а да ће у најскорије време ставити савремене лекове за дијабетес на позитивну листу, каже Александар Опачић, председник Дијабетолошког савеза Србије.
Иновативни приступ лечења дијабетеса је подржан још 2018. године и од европског и од америчког Удружења за дијабетес. Актуелна пандемија у којој су дијабетичари посебно угрожени, додатни је аларм да је примена модерног приступа терапији дијабетеса важнија него икада пре.
Посматрајући из угла ендокринолога како се на здравље особа оболелих од дијабетеса одражава употреба иновативних лекова, проф. др Теодора Бељић Живковић, ендокринолог и директорка Клинике за интерне болести КБЦ Звездара, каже да многи медикаменти за дијабетес делују неколико година, а онда им дејство слаби.
- То, међутим, није случај са лековима из групе СГЛТ2 инхибитора, чије дејство не слаби. Могу се увести у моменту дијагнозе, али и након 10 и више година трајања дијабетеса. Замислите да сте мушкарац старији од 55 година или жена старија од 60 година и да се јако добро осећате. Имате шећерну болест и још један фактор ризика, попут пушења цигарета, повишеног притисака или масноћа у крви. Ако почнете да узимате један такав лек, можете продужити живот и спречити инфаркт, попуштање срца или бубрега. Све то, гледано на дуже стазе, смањује трошкове лечења у здравству - наглашава проф. др Бељић Живковић.
Иновативна терапија смањују ризик од срчане слабости и инфаркта
Истраживања показују да иновативни лекови за дијабетес типа 2 додатно смањују ризик од срчане слабости и инфаркта.
- Медицинска пракса је наметнула везу кардиоваскуларних болести и дијабетеса. Практично, скоро сви болесници са дијабетесом имају и кардиолошке поремећаје, а приметили смо да примена савремених оралних дијабетика смањује компликације, каква је пад нивоа глукозе испод жељеног нивоа, али и смањује кардиолошке компликације, јер имају позитивни ефекат на регулацију артеријског притиска - објашњава проф. др Синиша Павловић, кардиолог Клиничког центра Србије.
С обзиром на то да је дијабетес и водећи узрок болести бубрега, проф. др Радомир Наумовић, нефролог и начелник Клинике за нефрологију КБЦ Звездара, објашњава какав ефекат на ток болести имају иновативни лекови, који су примарно направљени да смањују концентрацију шећера у крви.
- Током клиничких испитивања примећено је да имају повољне ефекте и на функцију бубрега и на кардиоваскуларни систем. Лекови из групе СГЛТ2 инхибитора, доводе до смањења телесне масе болесника што је веома важно за све болеснике који су гојазни и имају хроничну болест бубрега. Затим, снижавају крвни притисак што је од непроцењивог значаја за успоравање прогресије хроничне болести бубрега. Својим ефектима директно успоравају прогресију хроничне болести бубрега и започињање лечења ових болесника дијализама - објашњава проф. др Наумовић.