ЛЕКАРИ САВЕТУЈУ: Пазите НА КОЈОЈ СТРАНИ СПАВАТЕ, то може утицати на здравље СРЦА!
Можда нисте баш пуно размишљали о томе.
Можда нисте пуно размишљали о свом положају спавања, али начин на који спавате може утицати на ваше целокупно здравље.
Свака позиција има своје предности и недостатке које бисте можда требали размотрити када следећи пут одете на починак.
Права су ВАТРА У КРЕВЕТУ! Са овим ХОРОСКОПСКИМ знаком можеш да ОЧЕКУЈЕШ озбиљну акцију, ТЕШКО их је надмашити
Глумица је хитно морала да ИЗВАДИ СИЛИКОНЕ: Поносно је показивала бујно попрсје, али је убрзо почела да ТРПИ НЕСНОСНЕ БОЛОВЕ!
ПОКУШАЈ ОТМИЦЕ У ЗЕМУНУ! "ТУРЧИН И НЕПОЗНАТА ЖЕНА ХТЕЛИ ДА МИ КИДНАПУЈУ ДЕТЕ" Исповест уплашене мајке
На пример, спавање лицем нагоре са јастуком испод леђа може помоћи код болова у леђима, али такође може погоршати симптоме апнеје у сну. Спавање на боку може бити боље за апнеју током спавања, али можда ћете открити да то боли кичму.
Ако имате посла са срчаним болестима, можда ћете желети да избегнете спавање на левој страни. Сматра се да спавање на овој страни може да промени његову електричну активност. Још увек није јасно да ли је овај ефекат довољно велик да изазива забринутост.
Да ли је спавање на левој страни лоше за ваше срце?
Мало је истраживања која истражују ефекте положаја спавања на здравље срца. Међутим, постоје неки докази да спавање на левој страни може повећати притисак на срце.
У новијој студији "Трустед Соурце" из 2018. године, истраживачи су такође открили да је спавање на левој страни повезано са променама очитавања ЕКГ-а код здравих учесника. Користећи врсту технике снимања која се назива вектардиографија, открили су да спавање на левој страни доводи до померања и окретања срца. Промене у електричној активности приписане су овом кретању срца.
Када су учесници спавали на десној страни, није пронађена готово никаква промена у ЕКГ активности. Истраживачи су открили да је у овом положају срце држало танки слој ткива између плућа назван медијастинум.
Иако лежање на левој страни може променити електричну активност вашег срца, нема доказа да то повећава ризик од развоја стања срца ако га већ немате.
Анегдотално, људи са конгестивном срчаном инсуфицијенцијом често пријављују нелагоду и отежано дисање када спавају на левој страни. Потребно је обавити више истраживања да би се разумело да ли је спавање на левој страни опасно за људе са срчаним обољењима или колико опасно може бити, пише "Хеалт Лине".
Шта је са спавањем на десној страни?
Остаје контроверза око тога да ли је спавање на левој или десној страни боље за ваше срце. Неки стручњаци за спавање мисле да би спавање на десној страни могло стиснути шупљу вену. Ово је вена која се улива у десну страну вашег срца.
Међутим, у овом тренутку нема доказа да спавање на десној страни повећава ризик од развоја срчане инсуфицијенције и чини се да је сигурно.
Студија "Трустед Соурце" из 2018. године открила је да је већина учесника са болешћу срчаног мишића која се назива узастопна дилатирана кардиомиопатија више волела да спава на десној, а не на левој страни.
Такође, преглед студија из 2019. године, "Трустед Соурце", није утврдио разлику у здрављу трудница или њихове нерођене бебе када спавају на левој или десној страни. На почетку трудноће покушајте да стекнете навику да спавате на боку. Лежање на боку савијених колена вероватно ће бити најудобнији положај током трудноће.
Неки лекари препоручују трудницама да спавају на левој страни. Будући да вам је јетра на десној страни стомака, лежање на левој страни спречава материцу да се удаљи од тог великог органа, а олакшава и рад вашег срца јер одржава тежину фетуса да не врши притисак на велику вену (тзв. инфериорна шупља вена) која враћа крв у срце из ваших стопала и ногу ради побољшања протока крви у фетус.