"МЕТАСТАЗИРА И ШИРИ СЕ ТЕЛОМ КАО КАНЦЕР" У Србији потврђен 1 случај ОПАСНОГ ПАРАЗИТА, уноси се преко хране и СМРТНО ЈЕ ОПАСАН
Пронађен је код жене у овом граду, расте и метастазира КАО ТУМОР
У Србији је потврђен први случај мултилокураног ехинокока, паразита који на човека преносе лисице.
Случај је дијагностиковао професор Катедре са хистологију и ембриологију Медицинског факултета у Новом Саду др Душан Лалошевић, а пацијенткиња стара 67 година оперисана је на Клиници за абдоминалну и ендокрину хирургију Универзитетског клиничког центра Војводине, преноси Dnevnik.rs.
КАТЈА ЈЕ ПРОДАЛА НЕВИНОСТ ЗА 1.2 МИЛИОНА ЕВРА: Купац сада жели да је ОЖЕНИ, а ево на шта ће ПОТРОШИТИ НОВАЦ
Сачекајте НЕДЕЉУ ДАНА - Ево када се РАДИ ТЕСТ за утврђивање трудноће и колико је тачан, један ДЕТАЉ је важан
"Болест није непозната, али је до сада није било код нас. За разлику од обичног ехинокока, овај расте у човеку и метастазира, односно шири се, те личи на канцерогено ткиво. По својој природи је паразит. Болест је позната у централној и северној Европи, али је код нас није било и зато не може да се препозна. Код ове жене је изгледао као тумор на јетри, а исечак је стигао на патологију крајем децембра, када сам и поставио дијагнозу. Уколико се не уклони на време могуће су бројне компликације, па и смрт", испричао је професор Лалошевић.
Преноси га лисица
Доктор је објаснио да паразит преноси лисица, а због тога што нема беснила, ове животиње су се пренамножиле.
"Срем је ендемско подручје овог ехинокока код лисица. Пацијенткиња је из околине Сремске Митровице, а постоји сумња на још један случај, такође у Срему. Можда је и раније било ових случајева, али их нико није препознао и сада радим ревизију старих случајева – казао је др Лалошевић.
Пацијенткињу је прво прегледао управник Клинике за абдоминалну хирургију УКЦВ професор др Дејан Иванов.
"Болесница се јавила са боловима на стомаку и ми смо констатовали туморску промену од 5-6 центиметара, у левој половини јетре. Ништа није указивало на рак, него на бенигну промену која није расла, али се жена жалила на болове. Одлучили смо да је оперишемо и испоставило се да није тумор, него ретко паразитарно обољење. Хируршки део је одлично прошао и осим промене одстрањен је и део јетре, 'до у здраво' јер је постојала сумња на тумор, а из жучних водова се појавио гној", казао је професор Иванов.
Клиничка слика
Цистична ехинококоза плућа - доминирају неспецифични симптоми или је чак и асимптоматска, па се случајно открива рентгенским снимком. Описују се пролазни кашаљ, искашљавање крви, алергијске промене на кожи, а код великих циста и ателектазе и поремећај дисања. Под различитим околностима (ударац у грудни кош, напор) може настати прскање цисте што се испољава сликом анафилактичког шока праћеног страхом, кашљем, отежаним дисањем, звиждањем, колапсом, искашљавањем на пуна уста жуте, слане, некада и сукрвичаве течности.
Цистична ехинококоза јетре - клиничка слика тегоба јавља се постепено. Постоји временом осећај притиска и болова у трбуху у пределу јетре, односно испод десног ребарног лука, а настаје услед увећања цисте. Због директног притиска ехинококусне цисте на жучне путеве долази до жутице, а притиском на вену порту и до асцитеса (накупљања течности у трбуху). У клиничкој слици тегобе се могу јавити услед притиска на околне органе, желудац и дуоденум, те настаје повраћање, а притисак на дебело црево даје надутост, метеоризам и затвор. Цисте које су велике, а налазе се на предњој страни, могу се напипати преко трбушног зида. Развој овог обољења може бити различит. Ехинокок може спонтано да изумре или под дејством лекова када долази до ресорпције течности, а садржај се калцификује.
Међутим, код велике цисте може доћи до руптуре (пуцања) цисте и излива течности у трбушну шупљину и ширења масе цисти по трбуху, односно секундарне ехинококозе. Руптура је праћена шоком, некада смрћу.