ОПРЕЗ: Ово су НАЈГОРИ САВЕТИ о исхрани које можете чути - Праве више ШТЕТЕ него користи!
Обратите пажњу.
У мору планова исхране који ће вас вратити у форму и програма вежби које "морате да испробате", налази се пуно бесмислених коментара, од којих неки могу негативно да се одразе на здравље.
Диња као лек! Чува срце, регулише притисак и смањује ризик од астме!
СТАРИ РУСКИ РЕЦЕПТ: Кромпир лечи, али само ако се ОВАКО конзумира!
За брже мршављење и снижавање холестерола: Кашика овог зачина дневно је довољна
Стручњаци за правилну исхрану и вежбање издвојили су неколико најчешћих и најгорих митова о исхрани и открили нам шта би требало да радимо, ако желимо да сачувамо здравље и форму.
Одузимање и додавање калорија
Скидање килограма и одржавање телесне тежине мало је сложенији задатак од одузимања и додавања калорија, а коришћење ове методе може да доведе до осиромашене исхране која може нанети дугорочну штету менталном и физичком здрављу. Осим тога, неке намирнице, иако имају врло мало калорија, могу бити штетне за здравље.
Уместо на пребројавање калорија, боље се усредсредите на одабир хране која одговара вашем типу тела, која ће уравнотежити хормоне, помоћи у сагоревању масти и побољшати метаболизам. За одабир ових намирница не постоји општа формула и варира од појединца до појединца, али важно је да се у исхрани уравнотежи унос протеина, здравих масти и угљиених хидрата. Такође, у исхрану би требало убацити више свежих намирница попут поврћа и воћа.
Избацивање угљених хидрата из прехране
Један од најгорих и у последње време врло раширених прехрамбених митова је онај о штетности угљених хидрата које би требало потпуно избацити из прехране. Пре свега, нису сви угљени хидрати исти, а као важан извор енергије нашем телу дају издржљивост, концентрацију и омогућавају бржи опоравак.
Иако одбацивање угљених хидрата може дати резултате, оно дугорочно није одрживо јер телу тиме ускраћујемо виталне хранљиве ствари. Уместо избацивања свих угљених хидрата из исхране, пробајте да рафинисане житарице, каквих има у белом хлебу, замените мање прерађеним попут оних у ражаном хлебу, а порције прилагодите уравнотеженој исхрани с осталим хранљивим стварима.
Вежбање ће исправити грешке нездраве исхране
Као начин постизања оптималног здравственог стања, стручњаци препоручују здраву, уравнотежену исхрану и редовно вежбање. Идеја да ћете имати тело из снова само захваљујући вежбању, један је од највећих митова.
Претерано вежбање, супротно врло раширеном мишљењу, подстиче у телу реакцију на стрес, а кад смо преплављени кортизолом и адреналином знатно је теже губити тежину. Уместо напорних вежби по препоруци неког "Инстаграм фитнес гуруа", паметније је вежбати онако како се осећате пријатно и што вам чини задовољство. Трудите се да вежбате 30 до 45 минута, пет пута недељно, уз дан или два одмора сваке недеље.
Сви шећери су исти и треба ограничити њихов унос
Шећер у воћу знатно се разликује од шећера у слаткишима и различитим посластицама, а воће за разлику од слаткиша, телу даје влакна, витамине, минерале и дужи осећај ситости. Ипак, за уравнотежену исхрану не треба претеривати ни са уносом воћа.
Брзо враћање тела у форму детоксикацијом
Идеја о губитку килограма и довођењу тела у форму детоксикацијом данас је врло раширена, али не држи воду. Заправо, губитак масе који ћете приметити у почетку врло често је маса воде, а иако ћете осетити и пораст енергије, губитак телесне тежине брзо ће се зауставити.
Осим тога, нередовна исхрана може да нанесе штету метаболизму. Опште је правило да што је екстремнија акција коју предузмемо, екстремнија је и реакција. У пракси се показало да што се килограми дуже и спорије топе, и тело ће дуже остати у форми. Дакле, здраво тело у доброј форми је дуготрајан и континуиран процес, а не продукт брзих и чаробних дијета и детоксикација.
Храна рекламирана као "дијетална" или "нискокалорична" прави је пут за смањење телесне тежине
Уколико покушавате да смршате или да одржавате телесну тежину, у радњама у широком луку заобилазите полице с храном на чијем је паковању истакнуто "дијетално" или "нискокалорично".
Високо прерађену храну треба што више избегавати и уместо тога конзумирати што више свеже хране припремљене по здравом и уравнотеженом плану исхране какву сугерише Џејмс Дуиган, творац популарне "Цлеан анд Леан" дијете.