МОЖДАНЕ ЋЕЛИЈЕ УМИРУ ЗА НЕКОЛИКО МИНУТА: Знакови да сте на ногама преживели микрошлог
Лекари га стручно зову пролазни исхемијски напад
Ако имате предиспозицију за васкуларне болести или показујете симптоме, одмах се обратите стручњаку како бисте добили дијагнозу и спречили микро мождани удар.
Шта је микро мождани удар?
Ово је изненадна блокада дотока крви у мозак. Израз "микро мождани удар" није из научног речника. Стручњаци радије формулишу проблем као пролазни исхемијски напад (ПИН). Ово стање настаје због спазма крвних судова мозга или стварања крвних угрушака.
ДОКТОРКА УПОЗОРИЛА: Узимање овог ВИТАМИНА може да СКРАТИ ЖИВОТ, не сме се конзумирати свакодневно, резултат је истраживања
МА КАКВА ДИЈЕТА! Глумица ЗАПАЛИЛА мреже, показала како се ДЕТОКСИКУЈЕ, кожа јој БЛИСТА, нема ГРАМ вишка (ВИДЕО)
ПИН је најгласнији предзнак правог можданог удара. Ово је алармантни знак за пацијента и његову породицу, из којег се јасно види да је време за озбиљну дијагнозу и организовање терапијских мера.
Мозгу је потребан кисеоник и одређена хемијска једињења која се транспортују кроз крвне судове. Без нормалног, несметаног протока крви, нервне ћелије умиру буквално за неколико минута.
Чак и краткотрајно ометање нормалног приступа кисеоника повлачи за собом опасне последице по ткиво мозга. Поготово ако се деси више пута. Укупна штета од микро можданог удара може се упоредити са оштећењем од једног класичног шлога.
Узроци микро можданог удара
Најчешћи разлог је врућина. На врућини долази до дехидрације, крв се згушњава и ризик од настанка крвних угрушака расте. Најопасније је када људи раде буквално на отвореном сунцу и стоје у савијеном положају са главом надоле. То повећава оптерећење на кардиоваскуларни систем и изазива пуцање крвних судова.
Чешће се ПИН примећује код људи старијих од 65 година. Код њих промене у крвним судовима и хроничне болести везане за старост играју кључну улогу.
Ипак, сваки четврти напад догоди код младих особа.
Ко је у ризику:
- Особе које пате од хипертензије;
- Особе које пате од атеросклерозе;
- Пушачи
- Особе са патологијама срчаног ритма, исхемијом, особе које су претрпеле ендокардитис;
- Дијабетичари;
- Особе са коагулацијом крви;
- Особе које узимају хормонске лекове;
- Гојазне особе;
- Особе са остеохондрозом вратне кичме.