НИЈЕ САМО ПРАЊЕ РУКУ! Ево ШТА МОРАТЕ да УРАДИТЕ да бисте се ЗАШТИТИЛИ од корона вируса!
Ово су најбитнији моменти!
Подсетимо, корона вирус се, према сазнањима епидемиолога, преноси ваздушно-капљичним путем, односно кијањем, кашљањем, говором, љубљењем и прљавим рукама (ако додирујемо зараженог или ствари које је дирао оболели), онда нам то умногоме олакшава да спречимо да се заразимо. Ево шта је битно да урадите.
УМОР, ВИШАК КИЛОГРАМА: Ово су СИГУРНИ ЗНАЦИ да ОРГАНИЗМУ НЕДОСТАЈЕ овај минерал!
Ову намирницу користите свакодневно, а нисте ни слутили да вам може помоћи да оставите цигарете!
1. Не паничите! Будите разумни, свесни, опезни и организовани, свако у свом окружењу (породица, посао, школа...). Детаљно испланирајте како ћете да се понашате ако се појави.
2. Немојте да путујете ни у Кину, ни у Италију, нити било где ако не морате, јер се вуирус лако преноси. Као што је мутирао са животиња на људе, тако се још лакше преноси са људи на људе и већ је "показао зубе", тако да путујте само ако је неопходно и неизбежно.
3. Важно је да се онај који допутује из иностранства сам пријави где је све и колико боравио. Сви ће по повратку на граници добити упутство шта да раде наредних 14 дана када се врате. Једнако је важно да позовете телефоном ако осетите неке симптоме и распитате се коме да се јавите, а не да идете у дом здравља код лекара опште праксе!
Болест је таква да нико не може да гарантује 100 одсто да ли је неко болестан и да ли је у периоду инкубације јер болест у 80 одсто случајева даје благу клиничку слику. Познати су само подаци о смртности јер су они најпоузданији. Зато је важно придржавати се мера које добијете.
4. Општа лична хигијена. Перите руке више него обично, не само пре јела и после тоалета. Сви чланови породице. Не бришите нос и уста рукама, већ папирним марамицама. Ако их баш немате, кините у лакат.
5. Храните се здраво. Једите воће и поврће и све оно што ће да вам подигне имунитет и ублажи клиничку слику. Намирнице добро оперите и довољно термички обрадите јер иако не једемо слепе мишеве, храна може бити пут преноса.
6. Користите лепе дане, шетајте по природи, тамо где нема загађења. Удишите чист ваздух. Загађење које је било присутно до недавно додатно погодује развоју инфекција.
7. Посебно пазите хроничне пацијенте и људе старије од 65 година. Њихов имунитет је ослабљен и због тога су они најбројнији међу онима који су умрли од вируса. Вирус најмање напада децу јер њихов имуни систем још није довољно развијен, а једна од теорија каже да он има бурније реакције код оних са развијенијим имунитетом.
8. Избегавајте боравак у групама. Продужетак распуста је добро решење, међутим сада са повратком деце у школу, постоји опасност од ширења и појаве нових вируса.
9. Маске су делимична заштита. Против вируса су потребне тврде маске FFP1 и FFP2 кроз које не може да прође ниједан вирус. Хируршке маске су делимична заштита и то само ако нисмо превише близу зараженом.
10. Ако већ дође до заразе, лечење се спроводи у изолацији. Таква особа није у стању да ради и не треба ни због других да одлази на радно место, кажу из Министарства здравља.
УМОР, ВИШАК КИЛОГРАМА: Ово су СИГУРНИ ЗНАЦИ да ОРГАНИЗМУ НЕДОСТАЈЕ овај минерал!
ИСТИНЕ И МИТОВИ! Разлика између сапуна и антибактеријског гела је велика - један чак НЕ УБИЈА бактерије!
ВЕРУЈЕТЕ ЛИ ЈОЈ? Душица Јаковљевић објавила селфи и тврди да је БЕЗ ИКАКВИХ ФИЛТЕРА?! (ФОТО)
ОВАН, БИК, БЛИЗАНЦИ - три разлога због којих ће ови знаци прекинути сваку љубавну везу
Ову намирницу користите свакодневно, а нисте ни слутили да вам може помоћи да оставите цигарете!