ОДВРАТНО! Срби, ОВО одмах ПРЕСТАНИТЕ да користите! Стално их жваћемо, али кад видите КАКО СЕ ПРАВЕ неће вам бити добро
Да ли сте знали да би неке животиње умрле када би прогутале жваку?
Вероватно сте сви свесни да конзумирањем жвакаћих гума у крвоток уносите многе штетне састојке. Најновије америчко истраживање је показало гуме за жвакање без шећера садрже аспартам, познатији као "слатки отров" и да се праве од пластичних отпадака, попут ствари намењених за омекшавање и згушњавање, средстава за бојење,... Поливинил, један од главних састојка жвакаћих гума, користи се за прављење лепка. Сада вам се вероватно створила слика у глави како жваћете лепак.
ДЕФЕКТОЛОГ УПОЗОРАВА на утицај ДИГИТАЛНИХ УРЕЂАЈА: "Детету забранити телефон и таблет до овог узраста, а ево колико дневно је препоручљиво да буду на интернету!"
СУТРА ЈЕ СПАСОВДАН - КРСНА СЛАВА ГРАДА БЕОГРАДА: Донеће вам велику срећу, ако поступите на овај начин
Други важан састојак је гуми база (због којег је жвака растегљива) и она може бити природна и синтетичка. У последње време, све више је оне синтетичке гуми базе (99 одсто). Жвакаће гуме се заслађују шећером из шећерне трске, кукуризним сирупом, али и вештачким заслађивачима, међу којима је најзаступљенији аспартам.
С друге стране, оне као такве могу имати и позитиван учинак на здравље. Неке гуме садрже ксилитол, природни заслађивач који помаже у заштити зуба од каријеса. Вероватно већина вас баци жваку одмах након што она изгуби сладак укус, али када је већ зваћете, радите то паметно. Задржите је у устима, јер ћете тако подстакнути рад пљувачних жлезда, а уједно ћете и чистити површине зуба. Неки научници и академици посебно истичу њен значај, тврдећи да жвакаћа гума поспешује концентрацију.
На вама је да одлучите. Можда би било паметно да је жваћење онда када је заиста неопходно.