САДРЖЕ ОТРОВНЕ СУПСТАНЦЕ: Ове СОБНЕ БИЉКЕ су посебно опасне за ДЕЦУ, сви их имамо, а изазивају ОПАСНА ОБОЉЕЊА
Могу изазвати здравствене проблеме код одраслих, али на њих су посебно осетљиви малишани и кућни љубимци
Вероватно се ни једна дневна соба у Србији не може замислити без бар једне собне биљке. Осим што улепшавају простор, оне уносе позитивну енергију, а неке утичу добро на здравље. Међутим, постоје и оне које није пожељно, па чак је и опасно, држати у кући.
У листовима и другим деловима таквих биљака веома често се налазе отровне супстанце за људе, посебно за децу.
Све већи број младих жена у Србији НЕ МОЖЕ ДА ЗАТРУДНИ због овог проблема са јајницима - ово су најчешћи симптоми
ТЕСТ ЗА 6 СЕКУНДИ ОТКРИВА КОЛИКО ЋЕТЕ ЖИВЕТИ: Урадите ово код куће и сазнајте свој животни век
Неке од њих поседују веома интензиван мирис или биолошки активне супстанце, које могу, код преосетљивих људи, изазивати главобољу, и шта је још горе – алергијске реакције код деце и одраслих, за које многи нису свесни да долазе од биљака које имају у својој кући.
Лекарка упозорава које биљке никако не треба да држите у кући уколико имате децу.
Кејси Мајлс, педијатар и саветник за породице, упозорила је родитеље да одређене врсте зеленила могу бити токсичне и зато треба да их држе ван домашаја деце.
- Оне могу изазвати различите проблеме, од иритације коже до отежаног дисања и повраћања. Нисмо ни свесни да ови лепи цветови могу изазвати низ гадних симптома у зависности од нивоа изложености вашег детета њима, рекла је докторка.
То нису неке егзотичне биљке, сасвим је могуће да их већ имате у свом дому, јер су доступне у многим продавницама.
- Не кажемо да треба да се решите ових биљака, само се уверите да су ван домашаја малих руку, напоменула је Кејси.
Додала је да би неке такође могле бити токсичне за кућне љубимце.
Лекарка је свакој од опасних биљака доделила оцену токсичности, односно сврстала их је у категорију 2 или категорију 3 - у неким случајевима у обе.
Објашњавајући шта свака од њих значи, Кејси је рекла да категорија 2 значи да је биљка "потенцијално токсична, у зависности од нивоа изложености".
Било шта на овом нивоу "не би требало да се узгаја у предшколским установама, игралиштима, установама за бригу о деци, а приступ треба да буде ограничен у домовима са малом или малом децом", наставила је она.
Биљке категорије 3 могу да иритирају кожу и очи вашег малишана због свог сока, бодљи или длака које пеку.
- Чувајте их ван домашаја малишана и деце, упозорила је Кејси, додајући да многе уобичајене бодљикаве или бодљикаве биљке сада имају доступне сорте које нису бодљикаве.
Дифенбахија
Кејси је ову биљку сврстала у обе категорије токсичности - 2, 3.
- Листови, ако се жваћу, изазивају обилно лучење пљувачке и интензивно пецкање, праћено отицањем усана, уста, језика и грла, објаснила је лекарка и додала.
- Ово узрокује потешкоће у дисању и гутању, као и да језик постаје непокретан, што особу чини привремено немом, а Кејси напомиње да би ово могло да траје и до неколико дана.
Руковање биљком такође може изазвати иритацију коже.
Љиљан (Спатифилум)
Због својих отмених белих цветова (налик калама) који се елегантно истичу насупрот сјајним, тамнозеленим листовима, спатифилум спада у ред популарних декоративних биљака који оплемењују и чине простор лепшим.
Друга биљка коју је Кејси истакла је врста љиљана.
- Ова биљка, ако се поједе, може изазвати пецкање или пецкање, праћено отицањем усана, уста и језика.
- Контактни дерматитис се такође може јавити код осетљивих појединаца, додала је она, додељујући му категорију токсичности 2, 3.
Контактни дерматитис је врста екцема изазваног контактом са одређеном супстанцом, који обично слаби ако се супстанца која узрокује проблем идентификује и избегне. Он узрокује да кожа свраби, јављају се пликови, сува и испуцала кожа.
Ђавољи бршљен (Епипремнум)
Прилично је честа биљка у домовима, иако можда не препознајете назив.
Али Кејси упозорава: - Сви делови ове биљке садрже игличасте кристале калцијум-оксалата, који ако се жваћу или поједу могу да изазову тренутни бол или пецкање и отицање усана, уста, језика и грла.
Његов сок такође може изазвати контактни дерматитис, као и иритацију очију. Кејси је биљку сврстала у обе категорије.
Занзибарски драгуљ (Замиоцулас замиифолиа)
- Сви делови биљке су отровни, упозорила је Кејси и додала:
Родитељи треба да држе Занзибарске драгуље ван домашаја својих малишана који истражују, јер могу изазвати тренутни бол или осећај пецкања и отицање усана, уста, језика и грла, ако се жваћу или гутају.
Осетљиви малишани такође могу добити контактни дерматитис ако га четкају или додирују.
Кејси је овој биљци дала оцену 3.
Бројаница (Цурио rowleyanus)
Ове лепе лозе су прикладно назване, јер изгледају као низ зелених бисера који виси из саксије.
Ваше дете би могло бити у искушењу да убере бисере и стави их у уста, али њихово гутање може изазвати "лакше болести као што су повраћање или дијареја".
- А контакт са соком биљке може изазвати иритацију коже или осип, додала је Кејси.