ПРОМУКЛИ СТЕ? Ево КАДА је то показатељ ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ - не игноришите ове сигнале!
Није на одмет знати...
Проблеми са гласом могу настати због постојања органских промена на нивоу генератора гласа – гркљана, па се тако на гласницама могу појавити цисте, полипи, отоци, тумори или певачки чворићи. Операције штитне жлезде, плућа или каротида такође могу да буду узрок промене гласа. А не само до поремећаја гласа, већ и говора могу да доведу и неки неуролошки проблеми, као што су стресне ситуације.
Пушење је најчешћи узрок рака грла који такође почиње измењеним гласом, а промуклост представља основну дијагнозу због које се пацијенти упућују на преглед код фонијатра.
ПОПУТ ДВОРЦА: У ОВОЈ згради сада живи Каја Остојић - једна ствар је посебно ОДУШЕВЉАВА! (ФОТО)
ЛЕКАРИ ОТКРИЛИ: Ево шта значи када често ЗЕВАТЕ чак и онда када сте НАСПАВАНИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
Доживела је и мождани удар, а у 64. години изгледа боље него икад: Ово је тајна младоликости Шерон Стоун!
Шта је фонијатрија
Настала из оториноларингологије, фонијатрија се бави поремећајима комуникације, а да би се адекватно посветио пацијенту са оваквим проблемима, искусан специјалиста оториноларингологије мора уже да специјализира и фонијатрију. Пошто на основу може да препозна о каквој врсти поремећаја је реч, фонијатар би требало да има и изванредан слух, пожељно је и музичко образовање, али и да буде добар психолог.
Ова грана медицине није толико нова и присутна је већ више од пола века кроз превенцију, дијагностику и лечење поремећаја гласа и говора, али је и у свету недовољан број стручњака ове специјализације – има их само неколико стотина, док их је код нас тек неколико. Традиција фонијатријског одсека Клинике за оториноларингологију и максилофацијалну хирургију Универзитетског Клиничког центра Србије траје практично од самих зачетака ове модерне гране медицине, а оснивач је професор др Душан Цвејић, који је поред фонијатрије, завршио и музичку академију и основао Унију Европских Фонијатара у Београду 1971.године.
Који пацијенти су за фонијатријски преглед
- Код фонијатра долазе пацијенти свих старосних група, који примарно имају проблеме са гласом, а понекад и са дисањем и гутањем. Свака промена, а посебно губитак гласа је огроман недостатак за сваког човека, да не говоримо о особама којима је глас професионално средство за рад (вокални солисти, глумци, водитељи, новинари, сви други којима је вербална комуникација повезана са професијом). Такође, све је већи број пацијената са малигним обољењима, а промуклост је најчешће први симптом малигнитета. Рана дијагностика је најважнија за откривање потенцијалног карцинома, и због тога је важно да се сви који имају промуклост која траје дуже од 2 до 3 седмице, јаве на преглед код оториноларинголога или фонијатра - истиче у разговору за еКлиника портал доцент др Сања Крејовић Тривић са Клинике за оториноларингологију и максилофацијалну хирургију Универзитетског Клиничког центра Србије, један од наших ретких фонијатара.
Пушење мења глас, али и узрокује карцином гркљана
Проблеме са гласом имају и жене и мушкарци, и нема, каже др Сања Крејовић Тривић, неких правила у томе ко више обољева. Она додаје и да се глас мења током целог живота, од рођења па до старости, па је тако у пубертету карактеристично да мутира глас код дечака, али и девојчица.
Др Крејовић Тривић објашњава да на глас утиче све што се психофизички одвија у организму. Појава промуклости, према њеним речима, може да буде последица претеране или неправилне употребе гласа, као и његове злоупотребе. На промене гласа такође могу да утичу и лоши микроклиматски услови, манифестације алергија, кашаљ, али оштећење слуха и неки други проблеми, попут горушице. Рефлуксна болест је све заступљенија и може довести до разних компликација чак и настанка малигнитета, зато је треба на време дијагностиковати и адекватно лечити.
- Превенцији припада најважније место, и зато фонијатри пре свега саветују пацијенте да не пуше или да престану са конзумирањем цигарета, али и да не злоупотребљавају алкохол, да се труде да живе здравије, чувају (штеде) глас и брину о њему. Деца често промукну због претеране вике, а код старијих особа може да дође до истовременог слабљења и гласа и слуха - наводи др Крејовић Тривић, која је и чланица Уније европских фонијатара.
Терапије се разликују у зависности од дијагнозе
Комплексан, односно холистички приступ лечењу пацијената са фонијатријским проблемима подразумева најпре комплетан оториноларинголошки преглед ува, грла и носа.
- Посебан део је ендоскопски преглед гркљана (ендовидеостробоскопија), помоћу кога можемо да видимо вибрације гласница које стварају глас, а након тога ради се компјутерска анализа гласа и говора. Када открије узрок проблема са гласом пацијента, фонијатар се опредељује за адекватну терапију у коју спадају фонијатријска рехабилитација (вежбе дисања и продукције гласа) и психолошка обрада пацијента. У зависности од проблема, можемо да предложимо инхалације, лечимо инфекцију ако постоји, алергију, или гастроезофагусну рефлуксну болест(горушицу/ ГЕРБ). У случајевима када фонорехабилитација није дала задовољавајуће резултате или ако посумњамо на малигну болест коју можемо да откријемо у раном стадијуму, примењује се фонохирургија - објашњава за читаоце еКлиника портала доцент др Сања Крејовић-Тривић, која додаје да за добар исход лечења може да буде довољан само један фонијатријски преглед, али, да у зависности од дијагнозе, оно може трајати и месецима.
Глас може да се врати или "поправи" свима
Као један од највећих успеха фонијатрије, докторка Крејовић Тривић наводи податак да фонијатри свима могу да „поправе“ глас и да се то односи чак и на пацијенте који су оперисали рак гркљана. Они, како објашњава, науче да говоре „из стомака“, односно примењују езофагусни глас и говор. Наша саговорница наводи и да се са пандемијом covid 19 број њихових пацијената повећао услед последица које је инфекција изазвала, попут промуклости, кашља или после интубације, али и повишеног нивоа стреса.