Прсте да полижеш - овако укусан пилав још нисте спремали: Због ове цаке свако зрно пиринча биће перфектно
Уз овај једноставан рецепт, пилав ће постати једно од ваших омиљених јела – било као прилог или главно јело. Уживајте у овом традиционалном специјалитету и поделите га с породицом и пријатељима.
Пилав, једно од најомиљенијих јела широм света, синоним је за богатство укуса и једноставност припреме. Ово јело, чији корени сежу до древне Персије, данас је неизоставан део кулинарских традиција многих култура, од Балкана до Средњег истока, Централне Азије и Индије.
Његова универзалност лежи у прилагодљивости, која омогућава да се пилав припрема на безброј начина – од вегетаријанских варијанти до оних са месом и морским плодовима.
Историјско порекло пилава
Први записи о пилаву потичу из Персије, где је био познат као "polow." Кроз векове, захваљујући трговачким путевима и миграцијама, рецептура за пилав ширила се на различите крајеве света. У Османском царству, пилав је постао врхунски кулинарски специјалитет и симбол богатства, а у Индији је еволуирао у бирјани, зачинску верзију обогаћену разним ароматичним зачинима.
На Балкану, пилав се често припрема с пилетином или јагњетином, док се у арапским земљама обогаћује сувим грожђем, бадемима и орасима. Свака регија доноси свој јединствени печат овом јелу, прилагођавајући га локалним укусима и доступним намирницама.
Како се прави савршен пилав?
Припрема пилава захтева пажљиво балансирање укуса и правилну технику кувања. Кључ савршеног пилава лежи у одабиру одговарајуће врсте пиринча. Дугозрнати пиринач, попут басматија или јасмина, најчешће се користи због своје способности да задржи облик и не постане кашаст.
Ево основних корака за припрему пилава:
Пржење пиринча: пре кувања, пиринач се кратко пржи на маслацу или уљу како би добио орашасти укус.
Додавање зачина и течности: зачине попут ловоровог листа, цимета или шафрана додајте за богатији укус. Користите бујон или воду за кување.
Кување на лаганој ватри: пилав се кува на тихој ватри док течност потпуно не испари, а пиринач не постане мек, али зрнаст.
Састојци за 4 особе
- 2 шоље дугог зрна пиринча (басмати или јасмин)
- 3 шоље пилећег или повртног бујона (може и вода)
- 2 кашике маслиновог уља или путера
- 1 главица црног лука, ситно исецкана
- 1 шаргарепа, исецкана на коцкице
- 1 зелена паприка, исецкана
- 1 кашика ситно сецканог першуна
- 1 ловоров лист
- 1/2 кашичице куркуме (по жељи, за боју)
- Со и бибер по укусу
Припрема
Припрема пиринча: исперите пиринач под хладном водом док вода не постане бистра. Овај корак помаже да се уклони вишак скроба, чиме се избегава лепљење.
Пржење поврћа и пиринча: у шерпи загрејте уље или путер на средњој температури. Додајте исецкани црни лук и пржите док не постане стакласт. Затим додајте шаргарепу и паприку, па све заједно пржите 2-3 минута. Додајте пиринач и пржите још 1 минут, док се сваки зрно не обложи уљем.
Додавање течности и зачина: сипајте бујон (или воду) преко пиринча и поврћа. Додајте ловоров лист, куркуму, со и бибер. Промешајте и сачекајте да течност проври.
Кување пилава: смањите температуру, поклопите шерпу и кувајте на лаганој ватри око 15 минута, док пиринач не упије сву течност. Не мешајте током кувања.
Одмор и сервирање: када је пиринач скуван, склоните шерпу са шпорета и оставите да одстоји поклопљена још 5 минута. На крају додајте сецкани першун и лагано промешајте виљушком како бисте одвојили зрна.