ПРВА ЛИНИЈА ОДБРАНЕ ОРГАНИЗМА: Њихово величанство - лимфоцити! Зашто је битно пратити их...
Имунитет је најбитнији...
Лимфоцит је најмања ћелија везивног ткива која настаје у коштаној сржи. Она има одбрамбену улогу у организму. У зависности од врсте, производи антитела и учествује на различите начине у имуном ћелијском одговору.
Да би боље објаснили појам лимфоцита морамо кренути од почетка и позабавити се белим крвним зрнцима чија су они врста.
Бела крвна зрнца се другачије називају леукоцити и они су крвне ћелије. Имају имунолошку, тј. одбрамбену улогу. Бране организам од болести. 4-11 милијарди белих зрнаца се налази у једној литри крви здраве одрасле особе.
Према облику једра и мембране бела крвна зрнца се деле на гранулоците и агранулоците. Настају у коштаној сржи, али се део развоја неких врста леукоцита одвија и у тимусу, лимфним жлездама и чворовима, и у слезини. Најзначајнија од њих је грудна жлезда (тимус). Налази испод грудне кости, и битна је за развој једне подврсте лимфоцита, Т лимфоцита.
МАЊЕ НИЈЕ УВЕК БОЉЕ: Откривамо шта значи за ваш организам када је број ЛЕУКОЦИТА СНИЖЕН!
Три главне врсте белих крвних зрнаца су гранулоцити, лимфоцити и моноцити.
Гранулоцити чине већину леукоцита у периферној циркулацији и има их три врсте, неутрофили, еозинофили и базофили.
Моноцити су ћелије које се развијају у макрофаге који делују као усисивачи који су способни да поједу остатке изумрлих ћелија из организма.
Лимфоцити су округле ћелије. Њихово крупно једро заузима преко 90% унутрашњости и потискује цитоплазму у страну и углавном круже лимфним системом. Постоје три врсте лимфоцита и то Б-ћелије, Т-ћелије и Ћелије Убице. Име добијају по енглеским називима места где сазревају па тако Б лимфоцити настају у коштаној сржи (Боне marrow – B-cells),T лимфоцити сазревају у тимусу, а ћелије убице такође настају у коштаној сржи (Натурал Killer Cells). Све оне имају улогу да униште патогене чиниоце и вирусе, директно или индиректно и помогну имунолошком систем. Када општи одбрамбени систем тела буде нападнут од разних опасних микроорганизама, лимфоцити помажу и обезбеђују одговор на те нападе.
Желите да смањите унос велике количине хране? НЕ ДИРАЈТЕ ТЕЛЕФОН током оброка и изненадите се резултатима!
Лимфоцити такође учествују у заштити организма од тумора. Ипак некад лимфоцити могу да проузрокују одбацивање ткива у току трансплантације органа због тога што та ткива они виде као страну опасност.
Повишени лимфоцити
Узроци повећане или смањене количине лимфоцита у организму могу бити различити. Ако је ниво изнад 40% сматра се абнормалним, а узроци могу бити грип и водене козице. Други узроци могу бити туберкулоза, велики кашаљ, херпес, рубеола и неке ретке болести. Туберкулоза је инфекција која захвата плућа, рубеола је вирусна инфекција која може напасти и децу и одрасле, велики кашаљ узрокује кашаљ при дисању, херпес је вирус који је узрокује грип и прехладу, акутна лимфобластична леукемија – ALL –и хронична лимфоцитна леукемија такође узрокују раст броја лимфоцита. Леукемија је тумор ћелија крви и коштане сржи. Настаје због неконтролисаног размножавања ћелија крви у коштаној сржи. Настаје најчешће из белих крвних зрнаца. Рак је група болести где се симптоми јављају због прекомерног и абнормалног раста ћелија у неком органу или ткиву тела.
Не можете да одолите БРЗОЈ ХРАНИ? Ови трикови ће вам помоћи у томе!
Још нека стања могу проузроковати повећану количину лимфоцита.
Мононуклеоза се појављује изненада, вирусна је инфекција са изразитим порастом белих крвних зрнаца.
Хепатитис је инфекција јетре и узрокује упалу на овом органу који је задужен да избаци штетне материје из организма.
Токсоплазмоза је тип инфекције птица, рептиле и других животиња, а може се појавити и код људи.
ШЕФ ВАС МРЗИ!? Свакодневни СТРЕС може озбиљно да УГРОЗИ ВАШЕ здравље! Ево како и ШТА ДА УРАДИТЕ!
Одређени лекови такође могу довести до повећања количине лимфоцита па и поред трансфузије крви могућ је њихов превелик број.
Смањени лимфоцити
Као и за повећан број лимфоцита и за смањен постоје многи узроци. Смањеним се сматра количина испод 15% лимфоцита. Мањак лимфоцита се може догодити ако се не произведе довољно коштане сржи или ако се њена активност смањи, тако се уништавање коштане сржи јавља код апластичне анемије. У овом случају коштана срж не ради нормално и не може да ствара ћелије које стварају крв.
Дужа употреба стероида или антибиотика може тренутно показати смањен број лимфоцита у крви.
БОЛ ЋЕ НЕСТАТИ! Уз ове НАМИРНИЦЕ успешно ћете РЕШИТИ све проблеме са КОЛЕНИМА!
Особе које имају АИДС често имају мањак лимфоцита јер АИДС смањује ефективност имунолошког система због вируса под називон ХИВ.
Тумори су такође разлог за смањење лимфоцита.
Постоји још неколико ствари које могу да проузроковати смањење лимфоцита, а то су стероиди. Стероиди су велики број хормонских супстанци са сличном хемијском структуром, а хормони су природне хемикалије које производи тело и пушта их у крв. Они имају посебно деловање на ткива.
Смањен ниво лимфоцита могу изазвати и неки поремећаји који захватају нерве, а то су мултипла склероза, миастенија гравис и Guillain- Бареов синдром. Код мултипла склерозе организам ствара више склероза у мозгу или леђној мождини. Миастенија гравис је поремећај где мишићи слабе и брзо се уморе. Guillain- Бареов синдром је редак поремећај који је узрок слабости у рукама и ногама због оштећења нерава.
БУДИТЕ НА ОПРЕЗУ: Ево шта значи када су вам ПОВИШЕНИ ЛЕУКОЦИТИ! Није наивно...
Шта узрокује повишене или снижене леукоците?
Лимфоцити или леукоцити нису болест, али упућују на болест тј. на абнормалну телесну реакцију на неку упалу у организму.
Да би регулисали број белих крвних зрнаца у организму морамо прво урадити одређене прегледе и анализе да би се утврдила њихова вредност. Лечи се узрок повећаног или смањеног броја леукоцита или лимфоцита у крви и онда се прелази на алтернативне методе Ако је упала узрок преписује се антиупални лек, ако је бактеријска инфекција антибиотици су помоћ, а ако је повезано са алергијама препоручују се антихистаминици.
Код акутне лимфоцитне леукемије лимфоцити не сазревају до краја па долази до њихове хиперпродукције. Особе са овом малигном малформацијом коштане сржи имају учестала крварења, учестале инфекције, пад имуног система и анемични су. То је последица немогућности производње нормалних крвних ћелија. Болест брзо напредује, може се јавити и код деце И код одраслих па је и начин лечења другачији. Акутна лимфоцитна леукемија је одговорна за 80% акутних леукемија код деце и најчешће се јавља у узрасту од 3-7 година. Јавља се и код одраслих особа и обухвата 20% свих леукемија, а учесталост је 6 оболелих на 100 000 људи.
Ни стручњаци не знају тачан узрок настанка ове болести, али сматрају да зрачење, неки отрови и поједине канцерогене супстанце могу бити повод. Генетика као и код других болести игра битну улогу. Симптоми су обично нагли и настају као последица замене нормалних крвних ћелија малигним ћелијама из коштане сржи.
Нефункционална црвена крвна трнца изазивају анемију, а она се манифестује као слабост, малаксалост са вртоглавицама и бледилом коже. Код деце почиње са боловима у зглобовима и костима, појављују се инфекције на кожи или плућима, температуре је повишена, а крварења се манифестују модрицама или крварењем из слузокоже. Ову болест је тешко дијагностиковати јер су симтоми слични неким другим "обичнијим" болестима као што је грип.
Лабораторијски налаз показује у перифемој крви анемију гранулоцитопенију и тромбоцитопенију. Код одраслих је број леукоцита висок, а иначе може бити и смањен, чак некад и нормалан. Преко 50 % деце узраста од 3-10 година прогноза је добра и постиже де излечење хемиотерапијом и трансплатацијом коштане сржи. Код одраслих је то компликованије јер се јављају рецидиви болести и она се теже лечи.