ПУН ЈЕ ШЕЋЕРА! Конзумацију ОВОГ ЈОГУРТА сведите на минимум, далеко је од здравог!
Прескочите га!
Тим научника Универзитета Лидс утврдио је да су тзв. органски јогурти били међу најзаслађенијима и садржали су више шећера на 100 грама производа од газираних пића.
СТОПАЛА СУ ВАМ УВЕК ХЛАДНА? Ево неколико САВЕТА како да их ЗАГРЕЈЕТЕ и у најхладнијим условима!
ЛАКО И ЗАБАВНО: Креативни начин да се РЕШИТЕ стреса!
Тек се природни или грчки јогурти могу сврстати у групу напитака с ниским уделом шећера. Према резултатима истраживања објављеним у часопису "БМЈ Опен", највише шећера садржали су тзв. јогурт десерти – просечно 16,4 грама на 100 грама производа. У тој категорији по уделу шећера су и производи попут чоколадног муса.
Други по реду најслађи јогурти били су "органски" с просечно 13,1 грама шећера на 100 грама производа. Дечји јогурти просечно су садржали 10,8 грама на 100 грама производа, што одговара количини од две коцке шећера, утврдило је истраживање.
Поређења ради 100 грама просечне газиране коле садржи 9 грама шећера. У групу јогурта с ниским уделом шећера, односно мање од пет грама шећера на сто грама производа, ушло је тек девет одсто јогурта.
Мислим да ће људи, укључујући родитеље, бити изненађени колико је заправо шећера у јогуртима. Мој савет је да купите природни јогурт и помешате га са свежим воћем.
Ферментисани производи попут јогурта проналазе се у неким траговима старих цивилизација и пре 10 до 15 хиљада година. У новијој историји уз значај Луја Пастера, истиче се прва индустријска производња јогурта у Европи коју је у Барселони покренуо Исак Карасо.
Занимљиво је да је производњу покренуо користећи бугарску културу јогурта или кефира која се тамо традиционално користи вековима у домаћинствима и бесплатно дели. Само порекло јогурта у ЕУ веже се за подручје југоистока и Балкана, а велики корак у популаризацији направио је руски научник Иља Иљич Мечников који је у својој теорији о дуговечности истакао и значај јогурта.
Упркос новим ставовима научника, постоји мишљење да је јогурт и храна и лек, што потврђују и бројна истраживања, а традиционално се верује да јогурт позитивно делује на здравље пробавног система, јачање имунитета, костију и зуба, богат је витаминима и минералима те помаже и у антитуморској терапији болесника.
Функционална својства јогурта на људски организам приписују се деловању из култура и спојева попут биоактивних протеина, млечне и других органских киселина које настају ферментацијом или додавањем других корисних бактерија. Зато он у поређењу са сиром и млеком због састава и удела нутријената има већу хранљиву и функционалну вредност. Према нутриционистичким препорукама (у неким је земљама то и три пута дневно), јогурт може да има важну улогу у очувању и побољшању општег стања здравља.
Одличан је извор калцијума, фосфора, рибофлавина, тиамина, витамина, фолата, ниацина, магнезијума и цинка. Биоактивни пептиди имају седативно и аналгетичко деловање те тиме активно утичу на имунолошки систем. Антихипертензивни пептиди снижавају притисак, антитромботички онемогућавају стварање тромба, а опиоидни ублажавају бол и олакшавају сан. Масне млечне киселине снижавају холестерол у крви, ЦЛА инхибира настајање ћелија рака, има антиоксидативни учинак, подстиче минерализацију костију и смањење телесне масе.
Млечна индустрија последњих деценија на тржиште избацује десетине јогурта с новим укусима, а сада их има више стотина различитих врста.
ЖЕЛИТЕ ДА САЧУВАТЕ ЗДРАВЉЕ СРЦА, ПОБОЉШАТЕ ИЗГЛЕД КОЖЕ: Не бежите од шаргарепе и њених БЛАГОДЕТИ!
НЕ БАЦАЈТЕ КОРУ ОД ПОМОРАНЖЕ! Ево како можете да је употребите, ЗАТЕЖЕ КОЖУ, пуна је ВИТАМИНА!
ПУЦАЋЕТЕ ОД ЗДРАВЉА: Замените ГРИЦКАЛИЦЕ овим СЕМЕНКАМА у току зиме и ЕВО шта ће се ДОГОДИТИ!
Лимун јесте здрав, али ако га ОВАКО користите, може бити ПОГУБАН по вас!
НАМИРНИЦЕ КОЈЕ ГРЕЈУ: Ево шта је потребно КОНЗУМИРАТИ у току ЗИМЕ, здраво је и пуно ВИТАМИНА!