10 ЧИЊЕНИЦА КОЈЕ МОРАШ ЗНАТИ О РАКУ ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ: Изазива га ЧЕСТА ИНФЕКЦИЈА, а број 3 је озбиљан АЛАРМ
"Ни једна врста рака нема тако чврсту узрочно последичну везу с неким данас знаним узроком као што то имају ХПВ и рак грлића материце, па се у чак 99,7 посто случајева карцинома може доказати инфекција ХПВ-ом."
Рак грлића матернице други је најчешћи рак код жена и у критичној групи су жене од 25 до 64 године. Али, та се канцерогена болест може спречити и открити на време. Зато је од пресудне важности да не заборављате и не прескачете редовне контроле и Папа тест.
1. Рак грлића материце други је најчешћи рак у жена
Гледано у светским размерима, рак врата материце други је најчешћи рак у жена те трећи узрок смртности од рака међу женама. Годишње се у свету дијагностикује око 500.000 нових случајева рака грлића матернице, а готово 300.000 жена умре од те болести.
3. Хумани папиломавирус (ХПВ) је главни узрочник рака грлића матернице
Ни једна врста рака нема тако чврсту узрочно последичну везу с неким данас знаним узроком као што то имају ХПВ и рак грлића материце, па се у чак 99,7 посто случајева карцинома може доказати инфекција ХПВ-ом.
4. ХПВ се преноси полним контактом
ХПВ инфекција је врло честа међу полно активним особама, углавном се преноси током полног односа и може се пренети директним додиром с особе на особу, а не само током односа. Инфекција ХПВ-ом најчешћа је код адолесцената, а рак грлића материце међу женама између 35 и 55 година.
5. Свака друга сексуално активна особа је заражена с ХПВ-ом
Око 630 милиона људи широм света инфицирано је с ХПВ-ом.
6. Смртност од рака грлића материце је 35 посто
7. Рак грлића материце може се открити на време
Папа тест је једноставан тест којим се може открити рак грлића материце и абнормалне станице у грлићу материце, али он не упућује на главни узрок појаве рака и абнормалних станица што је последица трајно присутне инфекције "високо ризичним" типовима ХПВ-а.
Други недостатак Папа теста је 20 - 40 посто лажно негативних налаза. Зато се као додатна претрага за откривање ХПВ инфекције користи текућа цитологија јер је тада стопа лажно негативних налаза мања од 5 посто.
8. Рак грлића материце је најозбиљнија компликација ХПВ инфекције
Будући да ХПВ инфекција обично нема знакова или симптома, већина заражених особа тога није ни свесна. Већина инфекција ХПВ-ом открије се тек с абнормалним налазима Папа теста. Нискоризични типови ХПВ-а могу довести до настанка полних брадавица: неканцерозних израслина боје меса које се појаве на полном органу и око њега. Типови ХПВ-а 6 и 11 одговорни су за 90 посто свих случајева полних брадавица.
Дуготрајна инфекција високоризичним типовима ХПВ-а, попут типова 16, 18, 31 и 45, може довести до рака грлића материце и других врста рака у подручју споловила. ХПВ типови 16 и 18 су заједно одговорни за 70 посто случајева рака грлића материце.
9. Рак грлића материце може се спречити
Иако су кондоми учинковита средства заштите против већине полно преносивих инфекција, она не нуде потпуну заштиту у случају ХПВ-а, зато што ХПВ може бити присутан и на пределима коже који нису заштићени. Данас је доступна вакцина која може заштитити жене од инфекције ХПВ-ом и настанка рака врата матернице.
10. Вакцинисањем се спречава рак грлића матернице
Вакцина штити од инфекције с четири типа вируса ХПВ-а; типова 16 и 18 који су узроком 70 посто карцинома грлића материце, те типова 6 и 11 који узрокују око 90 посто полних брадавица. Вакцина је 100 посто учинковита у спречавању ХПВ-а.