САВЕТ ЛЕКАРА
МЕЛЕМ ЗА БОЛЕСНЕ ЗГЛОБОВЕ - Физијатар открива, ОВО може да нам сачува кукове и колена
Докторка је дала и тачно прописану дневну дозу.
Обољења зглобова су проблем са којим се многи боре свакодневно. Она настају најчешће услед пропадања зглобне хрскавице, услед којег се губи и еластичност и покретљивост зглоба, што је један од водећих узрока болова у зглобовима.
Први симптоми пропадања зглобне хрскавице могу се уочити већ у двадесетим годинама код спортиста и физички активних људи, чији зглобови трпе веће оптерећење. Код већине људи, симптоми почињу најчешће у четрдесетим годинама.
Како би се спречило пропадање зглобне хрскавице, требало би на време предузети мере превенције које ће првенствено сачувати њену срж, а то се може постићи кроз здраве навике (одрицање од лоших навика попут пушења, ношење адекватне обуће, правилна исхрана), физичке активности које не излажу зглобове превеликом оптерећењу и адекватну суплементацију.
Када је реч о суплементима, најчешће се за здравље зглобова везује глукозамин сулфат.
Глукозамин сулфат је заправо врста шећера и саставни је део различитих врста тквиа у организму, али га највише има у зглобној хрскавици, где директно утиче на њену еластичност, а притом и стимулише стварање хијалуронске киселине и протеогликана, који би заједнички требало да стварају ново ткиво хрскавице.
Међутим, каква је ситуација код особа које већ имају дегенеративна обољења зглобова? Да ли има помоћи и како заиставити даље пропадање зглобова? Одговоре на та питања дала нам је специјалиста физикалне медицине и рехабилитације др Александра Јовановић.
"Суплементи могу да помогну у ублажавању тегоба, успорењу даљег напредовања дегенеративног процеса, али да надокнаде изгубљено не могу. По научним студијама глукозамин сулфат је препарат који је показао најбоље дејство на нивоу зглоба колена", открила нам је докторка.
Она је истакла и како је научно доказано да редовно уношење 1.500 мг глукозамин сулфата може значајно да помогне код пацијената са дегенеративним променама на нивоу зглоба.
На питање како спречити даље пропадање зглобова и рани настанак дегенеративних обољења, др Јовановић истиче како поред адекватне суплементације значајно помаже редовна и исправна физичка активност, као и адекватна исхрана која подтазумева конзумирање намирница које садрже супстанце које благотоворно делују на здравље зглобова, међу којима су витамини К, Ц, Д и Б12.
Србија Данас/Лепа и срећна/Биљана Станковац/Пренела: Т.О.