ЗАТВОР СТОП: Каша од овог ВОЋА ПРЕКИДА опстипацију, покреће метаболизам и пробаву (РЕЦЕПТ)
Олакшајте себи
Идеална је прилика да на крају летње сезоне искористите све могуће плодове које лето нуди, а између осталог и шљиву која је не само добра за пробаву, па нећете више имати проблема са затвором, већ је идеална и за контролу шећера у крви, а обилује витаминима и минералима.
Регулише ПОРЕМЕЋАЈ ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ, ЈАЧА КОСТИ: Ову биљку многи сматрају коровом, а веома је ЛЕКОВИТА
Зову их "ВЕСЕЛИ ЧАЈЕВИ": Ове лековите биљке утичу на ДОБРО РАСПОЛОЖЕЊЕ, дају енергију и чисте организам
Спречава затвор
Када се осуше, шљиве могу да буду од велике користи за ваш пробавни систем. Шљиве су пуне дијеталних влакана која могу помоћи у ослобађању опстипације и подстаћи редовно пражњење црева. Пола шољице шљива може да обезбеди приближно шест грама влакана.
Антиоксиданси из шљива уништавају слободне радикале који могу да доведу до оксидације холестерола, која знатно повећава ризик од можданог удара или високог холестерола.
Ова воћка је незаобилазан избор сваке домаћице која припрема зимницу, а осим што се најчешће користи за припрему мармелада и колача, треба је јести и свежу јер садржи витамин Ц (од 5 до 8 мг на 100 г, зависно од врсте), витамин Б6, бакар, витамин Б2, витамин Б3, витамин К, магнезијум, гвожђе, калцијум и чак 240 мг на 100 г калијума. Калијум у шљивама има добар утицај на крвни притисак. Овај елемент побринуће се да не дође до коагулације тромбоцита која је заслужна за атеросклерозу и друге болести срца.
Пуна је витамина
Шљива обилује и влакнима, 2 г на 100 г, а уз све то је нискокалорично воће. Ова незаобилазна краљица мармеладе први је избор и код констипације, односно затвора. Дихидрокси-фенил изатин је један од састојака шљиве, због којег, између осталих, ово воће има лаксативни учинак.
Помажу му и сорбитол и феноли, као и биљна влакна, а 25 г сувих шљива, што је еквивалент у просеку три плода, осигураће нам 5 посто потребног дневног уноса влакана који је за мушкарце од 19 до 50 година 25 посто, а за жене исте старосне групе 7 посто.
Једно истраживање је показало и да ће се конзумацијом око 100 грама сувих шљива на дан у периоду од три месеца знатно повећати маркери у крви који показују повећање густоће костију.
Смањују глукозу у крви
Шљиве имају низак гликемијски индекс, што значи да вам могу помоћи да контролишете ниво шећера у крви и смањите ризик од дијабетеса типа 2. Оне могу смањити ниво триглицерида и глукозе у крви, за шта је заслужан лутеин. Такође, флавоноиди у шљивама смањују ризик од отпорности на инсулин, а позитивно утичу и на инсулинску осетљивост.
Смеса против затвора:
- 100 г сувих шљива без коштица,
- 30 г млевених семенки лана,
- пола кашичице млевене сене,
- 2 кашике маслиновог уља,
- 2 дл вреле воде
Припрема:
- Прелити шљиве врелом водом и оставити их нека одстоје два-три сата.
- Након тога оцедити течност а шљиве помесати с млевеним семенкама лана, сеном и маслиновим уљем.
- Добио измешати и формирати куглице величине ораха које треба чувати у фрижидеру, у затвореној посуди.
- Узимати свако вече, пола сата пре спавања, по једну куглицу и попити чашу воде.