СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ! Рано ОТКРИВАЊЕ РАКА ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ зависи од ове две ствари - Обратите пажњу
Спречите болест, реагујте на време!
Рак грлића материце је други водећи узрок оболевања у Србији, а чак 36,5% жена није урадило скрининг тест, што је више од глобалног просека тестирања који износи 31,2% Институт за јавно здравље Србије напомиње да је са више од 1.300 новооболелих и око 500 умрлих годишње рак грлића материце други водећи узрок смртности код жена у Србији.
Због тога је Србија започела скрининг програм за рано откривање рака грлића материце, који је бесплатан за све жене од 25. до 64. године. Да би додатно мотивисала акцију у борби против рака грлића материце, компанија БГИ Геномицс је данас објавила свој Извештај о стању свести о раку грлића материце.
Овај извештај је објављен на Светски дан самопомоћи, 24. јула 2023., пошто Српска здравствена организација (СЗО) напомиње да се самопомоћ – укључујући скрининг рака грлића материце – може практиковати 24 сата дневно, 7 дана у недељи.
ДОКТОРКА ОБЈАШЊАВА: Ово је један од најчешћих ПРОБЛЕМА на путовањима, а ево како да га спречите!
НИЈЕ НУЛТА - Били сте у ЗАБЛУДИ! Ова КРВНА ГРУПА је заправо НАЈРЕЂА на свету, само један посто становништва је има
Овај извештај процењује ниво знања, ставова и пракси у вези са скринингом рака грлића материце и вакцином против хуманог папилома вируса (ХПВ). Испитујући ове кључне области, ово истраживање настоји да истакне повезане препреке и прилике.
Анкетирано је 1.878 жена из шест земаља: Бразил, Кина, Саудијска Арабија, Србија, Тајланд и Уругвај. У Србији, 36,5% жена није урадило скрининг тест, што је више од светског просека који износи 31,2%. Поред тога, само 62,5% вакцинисаних жена иде на скрининг тестове, што је ниже од глобалног просека од 82,1%.
Вакцинација против ХПВ-а је примарна превентивна интервенција и не елиминише потребу за скринингом касније у животу јер постојеће вакцине не штите од свих високоризичних типова ХПВ-а и имаће ограничен утицај на болест код невакцинисаних жена и оних које су вакцинисане у каснијем животном добу.
Други кључни закључци из извештаја укључују: Свест о ХПВ-у утиче на стопе скрининга рака грлића материце:
Међу женама које нису свесне да је рак грлића материце често узрокован ХПВ-ом, 39,1% њих никада није урадило скрининг рака грлића материце, што је више од глобалног просека који износи 31,2%.
Више избора, мање препрека: Преваленција ХПВ-а, гледано по узрасту, била је највећа код младих жена (Због тога би женама, посебно младим женама, требало понудити ХПВ ДНК тестове поред Папа теста.
Вакцинација и скрининг чине добар пар:
Међу женама које су примиле ХПВ вакцину, 82,1% је обавило скрининг на рак грлића материце, што је значајно више од 60,6% код невакцинисаних жена. Међу женама које су биле подвргнуте скринингу, 45,8% је примило ХПВ вакцину, што је више у односу на 22,1% међу женама које нису обавиле скрининг.
Информисање жена које су пропустиле националне програме вакцинације, о томе где и када могу да се вакцинишу и обаве скрининг, је од виталног значаја.
„Рано откривање рака грлића материце је од виталног значаја за спасавање живота и на крају елиминисање ове страшне болести у складу са глобалном стратегијом СЗО“, рекао је Жанг Лин, менаџер за ХПВ производе у компанији БГИ Геномицс.
„Ова студија показује да би повећана свест међу женама могла бити карика која недостаје за даље повећање стопе вакцинације и скрининга“.