"Поврће које Срби ОБОЖАВАЈУ и обавезно је на славској трпези наноси велику ШТЕТУ организму"
Нутриционисткиња Светлана Фус указала је на то да је поврће важан извор влакана, пектина, витамина и хлорофила.
Иако већина сматра да је сирово воће и поврће најздравије јер се термичком обрадом храњиве материје "убијају", нутриционисти, ипак, наводе да одређене намернице не би требало конзумирати сирове.
Нутријенти у сировом воћу и поврћу су "нетакнути", што је разлог због којег их у овом облику нутриционисти најчешће препоручују. Када не постоји термичка обрада, све што је здраво у њима остаје сачувано. Међутим, постоје неке намирнице које не би требало да једете сирове, а стручњаци објашњавају и зашто.
Нутриционисткиња Светлана Фус указала је на то да је поврће важан извор влакана, пектина, витамина и хлорофила. Сви ови микроелементи позитивно утичу на здравље, па је важно да их једете свакодневно.
Ипак, по њеном мишљењу, најбољи дневни јеловник представља комбинацију куваних и сирових намирница - две порције сирових и једна куваних.
Нутриционисткиња сматра да неко поврће не треба јести без термичке обраде. Изненађујуће, у ову групу сападају роткве, различите врсте купуса и спанаћ.
- Они негативно утичу на производњу хормона штитне жлезде и повећавају ризик од стварања жучног камења. Ако већ волите ово поврће, најбоље је да га једете барено или кувано на пари. Такође, може и кратко да се динста, тако неће изгубити на хранљивости - закључила је нутриционисткиња Светлана Фус.